Cięcie to proces rozdzielania materiału na całej jej grubości, określa ją oznaczona linia podziału, która zwykle jest prostopadła do powierzchni wycinanego przedmiotu. Jest wiele czynników decydujących o wyborze procesu cięcia. Powinniśmy oczywiście wziąć pod uwagę rodzaj oraz grubość wycinanego materiału. Bez tego przecież nie możemy zdefiniować, jaki oczekujemy rezultat naszej pracy. Identycznie jest z długością czy kształtem linii cięcia. To wszystko ma przełożenie na wymagania które dotyczą jakości ciętych krawędzi, na jakie bacznie powinniśmy zwracać uwagę. Obowiązkowo także analizujmy możliwości produkcyjne, a również koszty procesu, gdyż przecież nie chcielibyśmy zapłacić zbyt dużo.

Blacha

Autor: Paul Joseph
Źródło: http://www.flickr.com
Są charakterystyczne sposoby cięcia blachy, dość dobrą i polecaną jest cięcie tlenem – . O co w niej chodzi? Polega ona na doprowadzeniu metalu w obszarze cięcia do temperatury zapłonu, powyżej takiej wartości mają miejsce reakcje egzotermiczne tlenu z żelazem. Proces cięcia tlenem można dokonywać ręcznie szlif diamentowy w sposób zmechanizowany w różnorodnych pozycjach, również w trudno dostępnych miejscach. Najbardziej istotnym elementem urządzenia do cięcia tlenem jest palnik. Jego zadaniem jest jest stworzenie płomienia podgrzewającego, a możemy to osiągnąć przez pomniejszanie gazu palnego i tlenu w odpowiedniej proporcji oraz zaprowadzić do obszaru cięcia koncentrycznego strumienia tlenu tnącego.

Arkusz blachy

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com
Gazy wykorzystywane do cięcia tlenem to acetylen i propan. Acetylen jest wykorzystywany jako gaz palny, ponieważ posiada najbardziej wysoką temperaturę płomienia. Płomień ten jest krótki o jasnym wewnętrznym stożku i najwyższej wartości temperaturowe przy jego końcu. Przez zmianę natężenia przepływu tlenu i acetylenu jesteśmy w stanie uzyskać płomień nawęglający, w jakim znajduje się nadmiar acetylenu, ulteniający, w przewadze tlenu i neutralny. Propan zaś wydziela najwięcej ciepła na zewnątrz płomienia, ale jednakowoż posiada mniejszą temperaturę niż płomień acetylenowy. Propan jest tańszy od acetylenu, dodatkowo nie musi być trzymany w specjalistycznych butlach. Propan najlepiej się nadaje do cięcia grubych płyt, o grubości od 100 do 300 milimetrów. Faktycznie więc warto korzystać z tego sposobu cięcia, bo gwarantuje on przede wszystkim skuteczność i w miarę korzystne koszty całego procesu. A to przecież najbardziej istotne.
Na czym polega cięcie tlenem? Jakie rodzaje gazów do tego możemy wykorzystać? Czy jest to opłacalne?
Tagged on: