W czasie wysokich temperatur ciężko jest wytrzymać nawet w zacienionym miejscu. Jeśli temperatura na zewnątrz długo utrzymuje się powyżej 30 stopni Celsjusza, wówczas nawet przebywanie w domu może być ciężkie do wytrzymania. Zimne napoje, lody albo wentylator bywają wtedy zbawienne. Możemy jednak zmienić nasz dom w chłodne i komfortowe miejsce. Wystarczy do tego tylko odpowiedni klimatyzator domowy. Jak to działa i który sprzęt wybrać?

KLIMA-TOP
Klimatyzator działa na podobnej zasadzie co lodówka. W parowniku tj. odpowiedniku zamrażalnika odbywa się ochłodzenie otaczającego powietrza, a zaabsorbowane przez czynnik chłodzący ciepło transportowane jest do skraplacza, w którym usuwane jest na zewnątrz. Całość uzupełnia sprężarka a także wentylatory, które zwiększają przepływanie powietrza wokoło skraplacza i parownika. Efektem działania klimatyzatora jest też osuszanie powietrza. Kolejną funkcją klimatyzacji jest też oczyszczanie powietrza, ponieważ w każdym urządzeniu takiego typu znajduje się filtr powietrza. Za sprawą zastosowania specjalnych filtrów można oczyścić powietrze nie tylko z różnych pyłów, ale również zarodków grzybów, roztoczy, bakterii i wirusów, a nawet z zapachów. Może to być dla alergików. Na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów takich urządzeń. Można wyróżnić klimatyzatory przenośne lub stacjonarne, a ponadto monoblokowe i typu split. Klimatyzator monoblokowy to taki, w którym w jednej obudowie zamontowano całe urządzenie. Dostępne są one zarówno w wersji przenośnej, jak i stacjonarnej. Te urządzenia są jednak stosunkowo głośne. Innym rozwiązaniem jest klimatyzator typu split, w jakim sprężarka zamontowana jest na zewnątrz budynku, a co za tym idzie te urządzenia są bardziej ciche i bardziej komfortowe w użytkowaniu. Zazwyczaj są również bardziej wydajne pod względem mocy chłodniczej.

Odwiedź naszą nową witrynę. Tam zamieściliśmy frapujące informacje. Prosimy – doczytaj szczegóły (https://z-nami.eu/sprzedac-czy-wynajac-mieszkanie/). Będzie nam bardzo miło, jeżeli posty się spodobają.

Niewątpliwą zaletą klimatyzatorów przenośnych jest możliwość umieszczenia ich w miejsce, które wymaga schłodzenia. Trzeba jednakże pamiętać o tym, iż konieczne jest właściwe odprowadzenie ciepłego powietrza na zewnątrz. Najbardziej popularne są klimatyzatory stacjonarne typu split. Podczas wybierania odpowiedniego klimatyzatora trzeba pamiętać o dobraniu mocy chłodniczej do wielkości pomieszczenia, jakie będzie chłodzić. W przypadku klimatyzacji domowej zwykle nie stosuje się skomplikowanych obliczeń lecz przyjmuje się, że moc chłodnicza powinna być równa 0,1 kW na każdy m kwadratowy wnętrza.

Pozostałe tematy: .

klimatyzacja

Autor: Klimatop
Źródło: www.klimatop.pl
Klimatyzatory są coraz bardziej popularne i dostępne nie tylko dla zamożnych ludzi. Oprócz ochładzania mogą pełnić też inne funkcje, jak np. oczyszczanie i osuszanie powietrza, a nawet ogrzewanie w chłodne dni. Zanim nadejdą upalne dni warto jest zaopatrzyć się w klimatyzator, aby mieć odrobinę ochłody gdy na zewnątrz będzie gorąco.
W jaki sposób wytrzymać, gdy za oknem panują wysokie temperatury, czyli parę słów o domowej klimatyzacji.
Tagged on: