Druk 3D już dawno temu przebył drogę z teorii w rzeczywistość, a na przestrzeni ostatnich lat drukarki 3D zrobiły się o wiele tańsze jak też bardziej przystępne. Specjaliści przewidują, iż w napływających latach technika druku 3D będzie powszechnie obecna w naszych mieszkaniach i będziemy korzystali z niej na co dzień tak jak z ekspresów do kawy. Obecnie druk 3D jest wykorzystywany do produkcji niezmiernie szerokiego zakresu przedmiotów: poczynając od prototypów części do przyrządów oraz maszyn w branżach lotniczych lub motoryzacyjnych, przez druk implantów w chirurgii, zaś skończywszy na szeregu przedmiotów powszedniego użytku, zabawek. Czym jest faktycznie druk 3D, czy jest nam niezbędny i czy rzeczywiście za kilka lat każdy z nas będzie ją miał?

wydruk 3d
Drukarka 3D nie stworzy obiektu na żądanie jak to zademonstrowano np. w „Star Treku„, jednakże rosnący szereg drukarek 3D a także rozmaitych technologii z jakich korzystają, zaczął już rewolucjonizować biznes kreowania przedmiotów na rozmaitych segmentach rynku. Materiały do druku 3d to: tworzywo sztuczne, ceramika bądź metal (materiałów do druku ciągle przybywa). () Drukowanie – (sprawdź jak wygląda drukowanie na tkaninie) przedmiotu polega na kreowaniu i nakładaniu warstwy surowca o wskazanej grubości na stoliku drukarki, a kiedy warstwa zostanie wydrukowana, nakładaniu następnej – Bibus Menos Spółka z o.o.

Przemysłowa branża używa techniki druku 3D już od powyżej dwudziestu lat. Z jej pomocą uzyskuje prototypy maszyn, na potrzeby testów. W roku 1986 Ch. Hull wykonał pierwszą komercyjną drukarkę 3D. Machina Hulla używała stereolitografii, technologii jaka utwardza laserem kolejne powłoki polimeru. Hull jest uznawany za jednego z pionierów techniki druku 3D. Jednak jako technologia, druk 3D pozostawał nieznany szerokiej publiczności. Zmieniło się to stosunkowo niedawno: w USA zaczęły powstawać mnogie start-upy, które stosując ideę RepRap zaczęły kreować oraz sprzedawać swoje urządzenia zwyczajnym użytkownikom.

oprogramowanie dla drukowania 3D

Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com
Druk 3D z całą pewnością nie zastąpi klasycznych linii produkcyjnych tworzących produkty masowego użytku. Drukarka 3D nie jest w stanie wydrukować najprostszych przyrządów składających się z paru typów materiałów. Pomimo całej swej prostoty, nie skonstruujemy w mieszkaniu za pomocą drukarki 3D szczoteczki do zębów, lub maszynki do golenia. Jednak drukarki 3D odnajdą się z sukcesem wszędzie tam gdzie konieczna będzie personalizacja, unikalność projektu lub mała ilość produktów.
W jaki sposób działa drukarka 3D?
Tagged on: