Każdy pojazd w pewnym momencie będzie musiał zakończyć swoje życie. Nie ma znaczenia, czy to będzie w wyniku starości, czy ktoś zdecyduje się więcej do niego nie dokładać, czy też ulegnie zniszczeniu w wypadku. Za każdym razem takie auto trzeba wyeliminować z ruchu, lecz nie da się tego zrobić tak, jak się będzie chciało, ponieważ istnieją w tym zakresie pewne regulacje.

Auto na złomowisku

Autor: haru__q
Źródło: http://www.flickr.com
Niedawno jeszcze właściciele po prostu rozmontowywali taki samochód na fragmenty, co się dało to sprzedali, a reszta wyrzucana była gdzieś na śmietniku albo w lesie. Dziś jedynym w pełni legalnym sposobem jest złomowanie pojazdów (więcej informacji), po prostu taki samochód należy odstawić do jakiegoś punktu zajmującego się tego typu usługami. Regulacje takie mają na celu w pierwszej kolejności ochronę środowiska. Samochody mają dużo różnych elementów i płynów, jakich demontaż w domu mógłby w dużym stopniu zanieczyścić otoczenie. Autoryzowane stacje złomowania mają do tego właściwe wyposażenie i przeszkolonych pracowników, przez co demontaż zostanie wykonany całkowicie bezpiecznie.

Złom na lawecie

Autor: spatz_2011
Źródło: http://www.flickr.com

Przekazanie auta na auto wynajem samochodów dostawczych złom (źródło artykułu) będzie się wiązać dla właściciela z dopilnowaniem kilku spraw formalnych. Na szczęście w większości przypadków złomowanie pojazdów (oferta) sprowadzi się do telefonu do firmy zajmującej się złomowaniem i przekazania dokumentów samochodu. Po auto będzie wysłana laweta, i będzie on po prostu na nią wciągnięty i zawieziony na miejsce rozbiórki. Na pewno do tej operacji będzie potrzebny dowód rejestracyjny oraz umowa kupna-sprzedaży. Jeśli samochód był zarejestrowany jako firmowy, do oprócz wcześniej wymienionych dokumentów trzeba będzie dowieźć wszystkie rejestracyjne dokumenty firmy. Po odebraniu pojazdu przez firmę złomującą właściciel otrzyma dokumenty potwierdzające wycofanie samochodu z ruchu, i na tej podstawie będzie mógł wyrejestrować pojazd i przestać płacić ubezpieczenie OC. Trzeba mieć świadomość tego, że zanim się tego nie zrobi, to bez względu na stan techniczny samochód jest traktowany jak zupełnie sprawny.

Jak najlepiej można się pozbyć starego albo rozbitego samochodu, jak wygląda proces złomowania.
Tagged on: