Kartofle są jednym z najbardziej popularnych produktów na polskich stołach. Typowy obiad w Polsce składa się z mięsa, ziemniaków i jarzyn.

Stanowią one także podstawę popularnych dań, takich jak przykładowo pierogi czy kluski śląskie. Bardzo wielu miłośników mają również placki ziemniaczane, spożywane na słodko lub wytrawnie. Rozmaite sałatki i zapiekanki z ziemniaków są dobrym pomysłem na urozmaicenie zwykłego jadłospisu. Z kolei jajka spożywane są niemal równie chętnie, w rozmaitych formach. Są także niezastąpionym dodatkiem do ciast i różnych dań, takich jak choćby naleśniki.

Sałatki i zapiekanki

Zupa krem z ziemniaków, grzybów i sosem sojowym Kikkoman

Autor: Kikkoman
Źródło: Kikkoman

Jedną z częściej wybieranych sałatek jest sałatka ziemniaczana .

Jeżeli opisywana kwestia jest dla Ciebie absorbująca, zobacz ponadto więcej szczegółów w ofercie (http://www.sitodruk-maszyny.com/synchroprint_s_type.html) tutaj – te wiadomości również nie powinny pozostać niezauważone.

Oprócz ziemniaków zawiera rozmaite składniki, jak na przykład jajka, ogórki czy szynka. Ziemniaki są też jednym z podstawowych elementów lubianej sałatki warzywnej, przyrządzanej w większości przypadków z dodatkiem majonezu. Sałatki takie są bardzo zdrowe i smaczne, przy czym w zasadzie w każdym domu przyrządza się je w inny sposób. W ten sposób nie ma dwóch identycznych sałatek jarzynowych. Kolejnym interesującym pomysłem na danie z ziemniakami może być zapiekanka. Stanowi ona dobre rozwiązanie na obiad w formie potrawy na gorąco, lub też na zimno. Dobrze smakuje z takimi produktami jak kefir czy śmietana. Zapiekanka taka oprócz ziemniaków zawierać może również jajka, kiełbasę, ser żółty i wiele innych produktów (czytaj tutaj więcej). Bardzo popularnym daniem z ziemniaków są frytki. Są to zwyczajnie pocięte na paski i usmażone kartofle. Są dobrym urozmaiceniem jako dodatek do dań obiadowych.

Potrawy z jajekJajka przyrządza się w bardzo wielu postaciach. Popularną potrawą śniadaniową jest jajecznica, wykonywana także w różny sposób. Można ją robić z dodatkiem cebuli, kiełbasy, pomidorów oraz pozostałych składników. Jajka można także gotować na twardo oraz na miękko, a także smażyć (więcej). Do smarowania kanapek doskonała jest pasta jajeczna. Na uroczysty obiad elegancką potrawę mogą stanowić jajka faszerowane. Są one nie tylko bardzo efektowne, ale także smaczne. W kraju największą ilość jajek je się w okresie wielkanocnym. Wówczas także jajka się maluje i ozdabia na wiele różnych sposobów.

Pyszności z jajek i ziemniaków
Tagged on: