Każdy dorosły człowiek wchodzący na pokład samolotu jest uprawniony do tego, żeby przywozić na pokład samolotu dokładnie przewidzianą przepisami wagę, wysokość i kształt bagażu. Bagaż do samolotu stanowi bagaż znajdujący się pod ręką, jak i bagaż rejestrowany pozostający pod nadzorem obsługi samolotu. Samoloty latające w sposób standardowy realizują również tzw. przewóz specjalny, który jest wykonywany w przypadku transportowania większych zwierząt czy jakiegoś typu maszyn.

samolot

Autor: Jorge from Brazil
Źródło: http://www.flickr.com
Bagaż podręczny może być przywożony przez pasażerów na pokład samolotu i stać niedaleko nich przez cały czas podczas lotu w przeznaczonym do niego miejscu. W jego skład wchodzi jedzenie, podstawowe przyrządy toaletowe, o ile nie są ostre oraz ręczniki czy chusteczki higieniczne ( więcej). Rolę bagażu podstawowego mogą wypełniać nawet bukiety kwiatowe lub jakiegoś typu delikatne sprzęty, których nie chcielibyśmy transportować w luku bagażowym, jednakże musimy pamiętać, że zabranie jednego z takich towarów, jeżeli będzie posiadał jakiś bardziej nietypowy rozmiar, może już uniemożliwić dołożenie produktów spożywczych, z tego powodu, że każdy rodzaj bagażu jest dodawany do podstawowego limitu przysługującego każdemu pasażerowi.

lotnisko

Autor: Kentaro IEMOTO
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba również pamiętać, że opracowane zostały odrębne zasady dotyczące ilości transportowanych płynów. Bez jakichkolwiek obostrzeń można, natomiast transportować suplementy oraz jedzenie (pizza dębica) dla niemowlaków, które musi zostać, z oczywistością, fachowo zamknięte i opakowane (zobacz na tą stronę ). Zamiar przewozu tego rodzaju bagażu będziemy zobowiązani, jednakże każdorazowo zgłosić przed wejściem do samolotu, najlepiej na kilka godzin przed wylotem lub już w trakcie wykonywania rezerwacji wejściówek na pokład i dokonywania kupna biletu. Jeśli tego nie wykonamy, możemy mieć problem z wejściem na pokład.

Odrębne zasady dotyczą przewozu bagażu , który musi zostać zarejestrowany. Zapakowywany jest on do luku bagażowego i może posiadać szersze gabaryty niż bagaż znajdujący się pod ręką podróżnych. Jako bagaż rejestrowany może być przynoszony przykładowo sprzęt przeznaczony dla sportowców, który stanowi chyba najczęściej spotykany rodzaj takiego bagażu. Generalnie wszystko to, co nie nie może być przewiezione w bagażu podręcznym powinno trafić do tego rejestrowanego, najczęściej dodatkowo płatnego – cenę ustala już konkretna linia lotnicza.
Bagaż wnoszony do samolotu a bagaż rejestrowany – czytaj na ten temat więcej
Tagged on: