Wielu kierowców zastanawia się, czy warto wymieniać opony samochodowe. Bardzo dużo argumentów występuje za tym, aby nie mieć wątpliwości i używać ogumienia właściwego do pory roku. Dlaczego należy przygotować swój pojazd na zmieniające się warunki pogodowe?
Przede wszystkim letnie i zimowe opony wykonane są z odmiennych materiałów, a ich bieżniki znacznie różnią się formą. Opona zimowa posiada bardzo dużo nacięć i przecięć (tzw. lamelek), co pomaga w zapewnieniu najwyższych osiągów.

części samochodowe

Źródło: www.interopony.pl
Poza tym takie wykonanie sprawia, że guma użyta do produkcji staje się bardziej elastyczna, niż ma to miejsce w przypadku opon letnich – tym samym lepiej trzyma się szosy. Nacięcia w bieżnikach sprawiają również, że opony zimowe wbijają się w śnieg i lód, a tym samym szybko oczyszczają się ze śniegu. Kiedy należy wymienić opony letnie na zimowe? W wielu opracowaniach można znaleźć pogląd, że temperatura graniczna to 7°C. Kiedy jest zimniej opona zimowa nie zrobi się twarda, ponieważ posiada większą ilość krzemionki. Dzięki temu jej przyczepność do szosy będzie najlepsza. Opona jest również specjalnie przystosowana do sprawniejszego usuwania wody. Zobacz propozycję: (www) Pozwala również na skrócenie drogi hamowania. Opony zimowe poradzą sobie o wiele lepiej na śliskiej szosie, ponieważ letnie nie trzymają się tak skutecznie podłoża. Należy jednak nie zapominać, że zimowe opony trzeba dotrzeć, ponieważ podczas produkowania jest na nie nakładany specjalny smar, który sprawia, że ten proces staje się łatwiejszy, jednak wpływa źle na gumę, dlatego też aby opony miały wysokie osiągi powinno się przejechać minimum 300 kilometrów. W opisywanym rodzaju opon bardzo ważna jest również grubość bieżnika.

przygotuj samochód do zimy

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Im bardziej jest on zużyty, tym gorzej radzi sobie na drodze. Z tego powodu używane opony nigdy nie są prawidłowym rozwiązaniem. Starty bieżnik źle odprowadza wodę i nie ma odpowiedniej przyczepności do podłoża. Zimowe opony przynoszą wiele pożytku, dlaczego więc nie zmieniać ich przez cały rok? Kiedy temperatura zwiększa się ich możliwości zmniejszają się. Hamowanie jest gorsze, a jego droga jest wydłużona. To letnia opona zawsze lepiej poradzi sobie na mokrym asfalcie. Zimowa opona w lecie zużywa się szybciej i traci swoje pozytywne właściwości.
Na rynku dostępne są również opony całoroczne, jednak nie są one najlepszym rozwiązaniem dla kierowców. Nie zapewniają wysokich osiągów, poza tym nie posiadają tak pozytywnych właściwości, jak opona (wymiana przebitej opony) zimowa w trakcie zimowych miesięcy oraz opona letnia podczas ciepłych miesięcy. Opony całoroczne gorzej poradzą sobie z hamowaniem na wilgotnej czy śliskiej nawierzchni. Nieocenionym rozwiązaniem jest więc wymiana. Należy przy niej pamiętać, aby w jej trakcie nie pominąć żadnej z opon. Tylko całkowite przebranie zapewni maksimum osiągów. Dzięki współpracy:
Z jakiego powodu warto przebierać opony?
Tagged on: