Słynny poemat Adama Mickiewicza Pan Tadeusz w jednej z ksiąg mówi o kawiarce – osobie znajdującej się w składzie służby w dworku szlacheckim, której rolą było sporządzanie i specjalne serwowanie kawy z dbałością o stosowną oprawę.

Kawiarki

Źródło: www.garneczki.pl
Aktualnie słowem „kawiarka” określamy zaparzacz ciśnieniowy typu włoskiego, czyli urządzenie znane na pewno każdemu kawoszowi. Kawiarka pozwala na banalne zrobienie prawdziwie aromatycznej, silnej kawy o głębokim smaku zbliżonym do smaku kawy z ekspresu. Kawiarkę przed wykorzystaniem rozkręcamy, do zbiornika znajdującego się na dole napuszczamy wodę, zakładamy sitko (filtr) i umieszczamy w nim zmieloną kawę ukochanego rodzaju. Urządzenie kładziemy na kuchence – para ze zbiornika z wodą przechodzi na skutek ciśnienia przez sitko, a w górnym zbiorniku powstaje wyśmienity, brązowy napar.

Kawiarki wdrożone zostały na rynek w 1933 roku przez włoską firmę Bialetti, która do czasów obecnych funkcjonuje w ogólnej świadomości, jako faworyt wśród producentów tych urządzeń. Wykonywane z prawdziwej pasji do kawy kawiarki oferowane przez garneczki.pl Bialetti stanowią nie jedynie dumę Włochów, ale także symbol najdoskonalszej jakości wykonania.

Czy znasz już taki świetny tekst (https://pizzahut.pl/restauracje/czeladz)? Znajdziesz tam istotnie sporą ilość atrakcyjnych informacji na ciekawy dla Ciebie temat. Zobacz a nie będziesz żałować!

Znak graficzny Bialetti to „mały człowiek z wąsem” (l’omino con i baffi), który jest na wszystkich kawiarkach producenta. Inne sławne marki, wytwarzające cenione kafetiery, to na przykład G.A.T., Frabosk, Gnali&Zani albo Pensofal Italy. Dziś dysponujemy znacznym wyborem wzorów (także designerskich) i kolorów kawiarek, stają się one bowiem nie jedynie praktycznymi urządzeniami, cenionymi przez kawoszy, ale też ślicznymi elementami wyposażenia wnętrz.

Pierwsza kawiarka wykonana była z aluminium i do chwili obecnej kawiarki aluminiowe cieszą się ciągłą popularnością. Są one całkowicie bezpieczne dla zdrowia ludzi, jednak nie wolno ich czyścić przy zastosowaniu środków chemicznych, a tylko ciepłą wodą. Kawiarki stalowe – również bardzo słynne – częściej przydają się do wykorzystania na kuchenkach indukcyjnych, nie jest to niemniej jednak regułą. Kawiarki indukcyjne występują w przeróżnych modelach i rozmaitych pojemnościach, choć warto podkreślić, że mniejsze pojemności (np. 1 lub 2 filiżanki) rzadziej są osiągalne w tego typu wariancie. Rozmaitą ofertę przeróżnych kawiarek zawiera sklep Garneczki.pl.

Przyjęło się, że kafetera w głównej mierze zalecana jest dla tych, którzy cenią mocne espresso – powstający napar cechuje się albowiem znaczną intensywnością. Nie oznacza to niemniej jednak, że inni miłośnicy kawy nie mogą używać kawiarek – kawową esencję można rozcieńczyć wodą bądź mlekiem podług smaku. Fani delikatnej pianki mogą nawet kupić specjalne kawiarki do cappuccino (przykładem mogą być te z serii Mukka Express firmy Bialetti). Każdy może, zatem odnaleźć kawiarkę idealną dla własnych pragnień.

Zaparzacze ciśnieniowe włoskie