Od czasu intensywnego rozwoju modernistycznych technologii stało się jasne, że zaczęliśmy wytwarzać nowy dział wyeksploatowanych materiałów. I gdy na początku trwałość sprzętu elektrycznego można było liczyć w dziesiątkach lat, to w chwili obecnej wraz z końcówką okresu gwarancyjnego kończy się zazwyczaj zdolność do użytku.

wysypisko

Autor: alex.ch
Źródło: http://www.flickr.com
Stąd od pewnego czasu obserwujemy akcje społecznościowe uświadamiające ludzi, że tego rodzaju odpady należy utylizować. Genezą takiego działania było pojawianie się w wielu regionach nielegalnych składowisk elektrośmieci, które nie tylko oszpecały krajobraz, ale wytwarzane prze nie substancje oraz skład materiałowy powodowały skażenia gleby i jezior. Na początku wystarczał sam wywóz śmieci na oficjalne składowiska, jednak szybko zostały one przepełnione (). Wraz z upływem czasu, gdy pojawiła się możliwość przetwarzania odpadów dobrym rozwiązaniem okazał się recycling odpadów. Utylizacja sprzętu elektronicznego pozwoliła danie kolejnego życia urządzeniom, które nie nadawały się już do użytku (). Ostatecznie każde urządzenie elektroniczne jest wynikiem połączenia kilku podzespołów. Po zakończeniu użytkowania część składowych jest do wyrzucenia, co nie zmienia faktu, że duża liczba zazwyczaj nadaje się do dalszej pracy.

Czy jakieś komentarze o nas (http://www.arapneumatik.pl/k-11-zawory-kulowe) owego wpisu Cię zaciekawiły? Więc będzie nam niebywale miło, jeśli dodasz do nich też swoje zdanie.

Stąd obserwujemy duże zapotrzebowanie na utylizację sprzętu elektronicznego. Inna sprawa, że wyrzucając elektrośmieci do zwykłego śmietnika łamiemy prawo w imię rozporządzenia o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 29 lipca 2005 roku. By ułatwić mieszkańcom prawne działania, dużo miejscowości umożliwia darmowy odbiór z miejsca zamieszkania. Finalnie informujemy, co to są elektrośmieci. Dzielą się one na kilka podgrup. Wyróżniamy urządzenia AGD – wielkogabarytowe i małogabarytowe, sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjne taki jak telefony czy komputery oraz RTV. Dużym zagrożeniem dla środowiska jest również oświetlenie. Utylizujemy wszelkie żarówki, świetlówki i pozostałe. Tak samo narzędzia elektryczne i elektroniczne oraz sprzęt sportowy. Również szpitale zobowiązane są do zgłaszania zużytego sprzętu medycznego. Ważna informacja dla placówek – recyklingowi podlegają też urządzenia kontroli (czujniki dymu, itp.) oraz wszelkie automaty do napojów.

śmieci

Autor: mon/ks/37
Źródło: http://www.flickr.com
Pamiętajmy więc o recyclingu odpadów elektrycznych i elektronicznych. Chroni to otaczające nas środowisko, nasze finanse, a także daje możliwość odzyskiwać materiały z rzeczy, które nikomu nie będą już potrzebne.
Aktywizacja nastolatków do działania w temacie środowiska – akcje utylizacji elektrośmieci.
Tagged on: