Majówka to świetny czas na rozpoczęcie sezonu na wędzenie szynek, boczków, produkowanie domowych kiełbach. Jeśli dziś kupimy kawałek pięknego mięsa od szynki, chudziutkiego boczku lub kilogram łopatki, to już za trzy dni można mieć własną wyborną wędzonkę. A takowe wyroby są coraz bardziej popularne, bowiem wiemy, co spożywamy.

Domowa produkcja wędzonek. Przepis na szynkę – Mięcho na szynkę domową możemy przygotować w ciągu 2-4 dni. Do solanki należy użyć 10 litrów wody uprzednio zagotowanej z marynatami: pieprzem, zielem angielskim i kardamonem – oferta produkcji wędzonek. Do ostudzonego wywaru dorzucamy 1 kg peklosoli, łyżkę cukru a także pięć gram nominy. Przygotowaną solanką nastrzykujemy mięso, ażeby masa mięsa zwiększyła się o blisko 10 -15 proc. Można oczywiście peklować zupełnie inaczej, jednakże wówczas potrwa to minimum 10 -14 dni.

link do oferty przetworów mięsnych

Autor: Edsel Little
Źródło: http://www.flickr.com

Nastrzyknięte mięso należy zanurzyć w pozostałej solance oraz peklować 2-4 dni w temp. 4-6 st. C. Później, po osuszeniu, wędzimy je 3 godziny do otrzymania pożądanego zabarwienia. Musimy mieć na uwadze, że najlepszy dym a także najsmaczniejsza szynka jest, kiedy do palenia wykorzystujemy drewna z drzew owocowych.

Aby sporządzić własne przetwory mięsne nie trzeba wielkiego wysiłku ani dużych kosztów. Możemy na początek zagospodarować beczułkę z obciętym dnem. Możemy także kupić wędzarkę, są już w sklepach przenośne – ogrodowe bądź balkonowe. A jeżeli zabawa w wędzenie spodoba się nam, warto postawić własną. Zadymiacze, jak sami siebie często zwą entuzjaści domowych wędlin, najczęściej sami wznoszą wędzarnię, dbając, żeby palenisko było odpowiednio daleko od komory z mięsem, żeby produkty faktycznie wędziły się, a nie piekły. Większa część unika także stosowania gotowych polepszaczy. Dla poniektórych nawet peklosól jest czymś niedopuszczalnym. Na jedno wędzenie możemy nabyć gotowe zrębki z drzew owocowych, bukowych bądź olchowych.

Jeśli będziemy częściej produkować domową kiełbasę bądź szynkę, dobrze jest mieć własne drewno.

Masz chęć zobaczyć inne tak samo przydatne sugestie? Jeżeli tak, to zobacz tutaj gabinet stomatologiczny, a na pewno nie odczujesz rozczarowania.

Olcha oraz dąb dają tradycyjny bukiet zapachów oraz brązowy kolor. Jabłoń nadaje się wspaniale do wędzenia drobiu. Drewno ze śliwy najbardziej odpowiednie będzie do polędwiczek a także tłustych mięs: bekonów, żeberek, golonek. Do szynek warto użyć wiśniowego drewna, barwiącego na ciemny brąz oraz dającego orzeźwiający, lekki, owocowy zapach.

Najlepszy przepis na przygotowanie wędlin domowego wyrobu!
Tagged on: