Hydrografika to jedna z nowoczesnych metod , która pozwala uzyskać kolorowe wydruki. Metoda ta zaliczana jest do technologii FDM. Hydrografika to metoda dostępna od stosunkowo niedawna. Umożliwia na przenoszenie wzorów graficznych znajdujących się na specjalistycznej folii. Aby proces ten mógł zostać wykonany, potrzebna jest woda. Hydrografika może być użyta do pokrycia bardzo różnych przedmiotów, jest używana między innymi przy podczas wykonywania tuningu optycznego aut, motocykli i quadów.

polakierowany motocykl

Autor: Chris
Źródło: http://www.flickr.com
Naniesiony wzór musi zostać poddany czyszczeniu i suszeniu. Ostatnim etapem jest pokrycie przedmiotu, na który został naniesiony wzór warstwą lakieru. Naniesienie lakieru tworzy warstwę ochronną dla wzoru, staje się on niezwykle odporny na dużą temperaturę, niesprzyjające warunki atmosferyczne i na uszkodzenia o charakterze mechanicznym. Podczas wykonywania tuningu optycznego wzór może zostać naniesiony na przeróżne elementy pojazdu: na felgi, pokrywy zaworów silnika, deskę rozdzielczą w samochodzie bądź zbiornik paliwa w motocyklu. Metodą hydrografiki można ozdobić każdy przedmiot. Hydrografika nie jest metodą obojętną dla naszego organizmu. Folia (sprawdź również: folia termokurczliwa do pakowania) z naniesionym na niej wzorem musi zostać aktywowana przy użyciu wpływających niekorzystnie na nasze zdrowie chemikaliów. Niemniej szkodliwe są chemikalia stosowane do utrwalenia już naniesionego nadruku. Stawiając na samodzielne naniesienie nadruku przy użyciu tej metody, trzeba zachować niezwykłą ostrożność. Najrozsądniej jednak powierzyć wykonanie tuningu samochodu czy motocykla wykwalifikowanemu zakładowi.

malowanie aluminium
Metoda cieszy się dużym zainteresowaniem z uwagi na możliwość naniesienia wydruku na przeróżnych powierzchniach. Tak samo świetny efekt można osiągnąć, stosując ją na powierzchniach wykonanych z aluminium, metalowych, zrobionych z drewna czy tych wykonanych z plastiku. Można także zastosować ją do zdobienia przedmiotów ze szkła. Powierzchnię, na którą będzie nanoszony wzór metodą hydrografiki należy najpierw zmatowić, a potem odtłuścić. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię można nanosić określony wzór. Hydrografika to technika, która używana jest przez coraz więcej gałęzi przemysłu, nie tylko przez motoryzację. Należy spodziewać się, że znaczenie tej techniki będzie ciągle rosło, a zakres jej zastosowania będzie się poszerzał.
Hydrografika – nowoczesna technika drukowania!
Tagged on: