Mosiądz jest jednym z materiałów stosowanych w odlewnictwie. Jest stopem miedzy i cynku, lecz ich proporcje są nierówne. Cynku jest mniej, a dokładnie około 40 %. W stopie mogą zawierać się także domieszki innych metali, w tym ołowiu czy aluminium. Temperatura topnienia mosiądzu to 1000 st. Celsjusza. Jakie ma przymioty oraz do produkcji jakich wyrobów można go wykorzystać?

Odlewnictwo
Nade wszystko armaturę, okucia budowlane oraz części maszyn, na przykład stosowanych w przemyśle samochodowym lub chemicznym. Mosiądz jest odporny na wodę morską, toteż można z niego robić śruby okrętowe, nie niepokojąc się, że ulegną korozji. To niezwykle ważne w przemyśle okrętowym, aby wykorzystywać najlepszej jakości wyroby – polecana strona.

Odlewy z mosiądzu (odwiedź ) są wytrzymalsze od innych odlewów, w tym np. od odlewów z brązu. Lepszą twardość gwarantuje im wchodzący w skład stopu cynk.

Następna witryna, która zawiera informacje na ten temat pozwoli Ci poszerzyć wiedzę. To istotne, zatem idź tutaj kancelaria adwokacka w radomiu i dowiedz się sporo treści.

Mosiądz można również poddawać obrabianiu plastycznemu na zimno, co jest niezwykle duże znaczenie podczas produkowania amunicji. Warto też dodać, iż mosiądz może być wykorzystywany do robienia elementów ozdobnych, na przykład klamek do drzwi, świeczników czy pucharów oraz innych produktów, m.in. okuć obrazów, ponieważ w łatwy sposób można go uformować. Jakie jeszcze plusy odznaczają przedstawiane tworzywo? Może być poddawane nawet poważniejszym obciążeniom, niewymagane są skomplikowane zabiegi konserwacyjne, gdyż mosiądz nie robi trudności w otrzymaniu, jak również nadaje się do recyklingu.

Mosiądz przekazywany jest do zakładów w postaci prętów lub drutów, jakie później poddaje się procesowi odlewania, na początek jednak wykonując właściwą formę odlewniczą. Na koniec trzeba dodać, że odznacza się kilka rodzajów mosiądzu, w zależności od danego składu stopu. Mogą być na przykład stopy dwuskładnikowe, z dodatkiem ołowiu czy specjalne, zawierające inne pierwiastki, np. tak jak wspomniano na wstępie – aluminium.

Jeżeli interesuje cię zagadnienie, jakim jest odlewnictwo, powinieneś także zaznajomić się z innymi tworzywami, które można zastosować do wykonywania wyrobów metalowych. Różnią się swoimi walorami, dlatego dobrze jest zebrać informacje o każdym z nich, by dobierać odpowiednie tworzywo do celu, który mamy na względzie.

Mosiądz w odlewnictwie – jakie ma właściwości i do tworzenia jakich wyrobów możemy go zastosować
Tagged on: