Czy prosto jest założyć punkt weterynaryjny? Jeżeli mamy to w planach musimy poznać tych kilka rad. Taki lokal musi posiadać pokój przyjęć z poczekalnią, aparaturę i sprzęt dostosowany do zakresu oferowanych usług.

Co rozumiemy przez taki sprzęt? Wszystko co jest niezbędne do leczenia zwierząt, lecz również takie profilaktyczne oraz standardowe urządzenia, jak wagi do ważenia zwierząt. W takim miejscu muszą być pomieszczenie do przechowywania lekarstw i wyrobów medycznych, pomieszczenie sanitarne i socjalne.

pies u weterynarza, weterynarz

Autor: Lubasja de Rycke
Źródło: http://www.flickr.com

Z założeniem gabinetu weterynaryjnego są związane także inne, prawne kwestie. Jeżeli klinika jest zakwalifikowana jako gabinet weterynarza musi spełniać różnorakie wymagania, czyli mieścić się w odrębnym budynku lub lokalu lub także stanowić wyodrębnioną część budynku. Pokój do przyjmowania klientów z poczekalnią powinien znajdować się na poziomie parteru, może być również w suterenie, ale tylko gdy zapewnione jest światło naturalne dostosowane jasnością do tego typu usług. Kolejne pomieszczenia gabinetu weterynaryjnego mogą mieścić się już na różnych piętrach.

Dalsze wytyczne dotyczą tego, iż ściany muszą być zrobione z materiałów gładkich, które są łatwe do czyszczenia, lecz również odporne na działania wilgoci i środków dezynfekcyjnych. W gabinecie przyjęć albo zapleczu sanitarnym musi znajdować się umywalka z bieżącą ciepłą i zimną wodą, substancje do mycia oraz dezynfekcji rąk, jak również papierowe ręczniki i kosz kosze na bieliznę na zużyte ręczniki. Parapety w tego rodzaju miejscu muszą być wykończone materiałem trwałym i gładkim, odpornym na działanie wody jak również środków dezynfekujących.

Ważne jest, że gdy usługi te będą świadczone przy użyciu narzędzi i sprzętu wielokrotnego użytku, to gabinet musi być wyposażony w autoklaw albo też sterylizator na suche powietrze. Jeśli w gabinecie będę robione zabiegi w znieczuleniu ogólnym, to pokój przyjęć musi być zaopatrzony w sprzęt do dożylnego podawania lekarstw. Nie ma sensu też pewnie przypominać, że każda z rzeczy w tym miejscu powinna być utrzymana w idealnej czystości. Odnosi się to do najważniejszych urządzeń, jak też takich mniej ważnych, jak wagi weterynaryjne.
Jak powinien wyglądać gabinet weterynaryjny? O jakich rzeczach koniecznie należy pamiętać?
Tagged on: