Najczęściej różny stary sprzęt, jak urządzenia agd lub spalone świetlówki wyrzucamy do śmietnika, podczas gdy takie elektrośmieci powinniśmy utylizować w odpowiedni sposób. Sporo ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego obowiązku, a jest to niesamowicie istotne, nie tylko z powodu tego, iż możemy za coś takiego dostać kare, jednak także dlatego, iż w taki sposób chronimy środowisko.

wywóz odpadów

Autor: Taber Andrew Bain
Źródło: http://www.flickr.com
Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym urządzenia, których praca jest zależna od dopływu prądu elektrycznego, poddawane są obowiązkowi zbierania, odzyskiwania oraz recyklingu. Znaczy to tyle, iż zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, jak pralki, zmywarki czy mikrofalówki, po okresie użytkowania nie mogą być tak normalnie wyrzucone do śmieci. Powinny trafić do punktu zbiórki odpadów elektrycznych, tam zostaną poddane procesowi recyklingu lub unieszkodliwiania. Są firmy, które w tym pomagają: .

Chociaż ta ustawa jest obowiązująca w Polsce już od jakiegoś czasu, to ciągle sporo osób nie ma pojęcia dokładnie, w jaki sposób postępować ze zużytym sprzętem oświetleniowych, agd czy rtv. Podczas gdy odpowiedzialność znajduje się na wytwórcach, importerach, ale także osobach używających takich rzeczy. W zgodzie z przepisami, producent, dystrybutor, jak również importer danej rzeczy jest zobowiązany umieścić na opakowaniu symbol przekreślonego kontenera na odpady (Utylnia to robi), a oprócz tego dołączyć do opakowania informację o skutkach, jakie dla natury i zdrowia ludzi może nieść obecność niebezpiecznych substancji. Jednak, konsument ma też możliwość nieodpłatnego zostawienia w sklepie zużytego sprzętu w ramach zakupienia nowego urządzenia.

Niedawno została przygotowana nowa, niezwykle atrakcyjna oferta – żeby ją ujrzeć, kliknij tutaj i spójrz na stronę (http://account-pl.eu/swiadczone-uslugi/doradztwo-gospodarcze-warszawa) a z pewnością się nie rozczarujesz.

Sklepy również nie mają już nakazu, by przyjmować elektroodpady w większych ilościach, natomiast klientom często nie chce się iść do sklepu ze starym sprzętem. Sprzęt elektroniczny posiada substancje, jakie uznawane są za szkodliwe. Do tego, nawet 90% takich składników możemy jeszcze raz użyć chociażby do produkcji nowych artykułów gospodarstwa domowego, do mebli lub części do pojazdów.

Zaciekawił Cię ten materiał? Wejdź na pomocny portal, a odkryjesz więcej informacji na omawiany wątek, które na pewno Cię zafascynują.

Takim przetwarzaniem zużytych sprzętów trudnią się specjalne miejsca, w których urządzenia poddawane są procesowi odzysku oraz recyklingu. Dobrze jest o tym pamiętać, kiedy następnym razem będziemy chcieli porzucić taki stary, niepotrzebny już nam do niczego sprzęt elektroniczny. Oddaniem go we właściwe miejsce przyczynimy się do utrzymania w czystości swojej najbliższej okolicy, a w szerszym kontekście także i środowiska. Może też swoim zachowaniem damy komuś dobry przykład oraz zmobilizujemy do identycznego działania.

Jak należy utylizować tak zwane elektrośmieci? Jakie są regulacje, jak robić to zgodnie z prawem?
Tagged on: