Jeszcze całkiem niedawno osiedla mieszkalnych bloków zarządzane były przez spółdzielnie. Jednak dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego w Polsce spowodował, że coraz częściej w miejsce spółdzielni zaczynają działać mieszkaniowe wspólnoty, jakie na mocy prawa mogą funkcjonować od roku 1996. Wspólnota zawsze powstaje w sytuacji, kiedy w jakimś budynku znajduje się wiele lokali, a pierwszy będzie komuś sprzedany.

blok mieszkalny

Autor: JOHN LLOYD
Źródło: http://www.flickr.com
Mieszkaniowe wspólnoty nie są wprawdzie wyposażone w osobowość prawną, lecz dają możliwość na szereg ważnych dla lokatorów spraw.

Szukasz niebanalnego artykułu, który przedstawia pożyteczne sprawy? Jeżeli tak, to kliknij tu, ponieważ niechybnie Ci się przyda. Naprawdę zalecam ten portal (www.cosmohomes.es/?idio=17).

Po pierwsze mogą zaciągać zobowiązania i nabywać prawa, a także pozywać i być pozywaną. Przez to, że będą one miały one zdolność sądową, to mają one możliwość brania udziału jako strony w sporach cywilnych z lokatorami. Poza tym wspólnoty decydują o wszystkich istotnych rzeczach związanych z terenem, który jej podlega i nieruchomościami, na nim się znajdującymi. W szczególności zdecydować więc może o tym, kto i jak będzie zarządzał nieruchomością, ile remontów trzeba przeprowadzić i jaki jest wymiar płaconych zaliczek.

dokumenty

Autor: Historyworks
Źródło: http://www.flickr.com
Jedną z ważniejszych spraw, które trzeba będzie podjąć, jest zarządzanie nieruchomościami wchodzącymi w skład wspólnoty. Tu najczęściej zapadnie decyzja o tym, aby zatrudnić niezależną firmę, jaka zajmie się wszystkimi sprawami w ustalonym wcześniej zakresie. Firm które realizują zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi dla Wrocławia jest dość dużo, z tego też powodu należy przy wyborze kierować się kilkoma istotnymi zasadami. Po pierwsze tego typu zarządca musi posiadać wszystkie licencje i zezwolenia, które wymaga prawo, to jest niezbędny warunek, aby można było rozpocząć tego typu współpracę. Oprócz tego trzeba się dowiedzieć, jak wygląda sprawa kompetencji i doświadczenia pracowników tego typu firmy. Musi mieć ona fachowców z wielu różnych obszarów, bo i zakres administrowania najczęściej jest dość duży. Z pewnością w skład załogi takiej firmy powinny wchodzić osoby zorientowane w księgowych sprawach, prawnik (adwokat wrocław) z doświadczeniem a także sprawna ekipa zajmująca się remontami.
W jaki sposób obecnie funkcjonuje zarządzanie nieruchomościami mieszkalnymi, opis wspólnot mieszkaniowych.
Tagged on: