Wołek zbożowy. Owad długości 2,0-5,0 milimetra barwy jasnobrązowej z lekkim połyskiem. Ciało smukłe, głowa zakończona ryjkiem. Czułki są kolankowato zakrzywione, ostatni człon jest największy, pokryty na szczycie drobnymi włoskami czuciowym. Przedplecze jest przedłużone, pokryte drobnymi dołkami w kształcie elipsy, w każdym z dołka ulokowana jest szczecinka. Rozwój chrząszcza. Jajko jest białe, połyskujące owalnego kształtu, ścięte na jednym końcu. Rozmiar jaja waha się od 0,6 do 0,8 milimetrów. Larwa dorasta do 2,5 mm , jest beznoga.

silos

Autor: ja.corby
Źródło: http://www.flickr.com
Całe ciało koloru białego jedynie szczęki są brunatne. Brak czytelnej segmentacji ciała. Poczwarka rodzaju wolnego, zawsze spoczywa wewnątrz ziarna. Widoczny jest ryjek, odnóża i małe zawiązki skrzydeł . Po wyjściu z poczwarki szkodniki przebywają wewnątrz ziarna, po kilku dniach przystępują do składania jaj. Długość życia chrząszczy przede wszystkim zależy od wilgoci względnej powietrza, a w mniejszym stopniu od temperatury otoczenia. Przed złożeniem jaja osobnik płci żeńskiej wygryza otworek w ziarnie, wsuwa do niego jajo i zasklepia otworek przeźroczystą substancją, która błyskawicznie twardnieje.

Substancja owa chroni jajeczko przed czynnikami mechanicznymi. Do jednego ziarna składane jest jedno jajeczko. W ciągu jednego dnia samica może złożyć 1-9 jaj, w sumie mniej więcej 150, które ulokowane są w części grzbietowej ziarna. W ziarnie kukurydzy może rozwinąć się kilka owadów. W plonach drobno zmielonych rozwój larw jest niewykonalny. Pełen rozwój jednej generacji trwa 26,5 dnia w warunkach optymalnych. Szkodniki są odporne na działanie niskiej oraz wysokiej temperatury. Chrząszcze żyć mogą bardzo długo w temperaturze 6-10ºC, jednak w tych warunkach samice nie składają jajek.

Najlepszym pokarmem dla larw jest pszenica, kukurydza, gryka oraz żołędzie. Chrząszcze żerować mogą a także przeżywać długie okresy czasu w rozdrobnionych produktach zbożowych. W tych warunkach jednakże larwy nie rozwiną się. Owady stronią od światła, składają jaja w głębokich warstwach ziaren. Jedną z metod walki z owymi insektami jest ochrona zboża odpowiednim preparatem lub – w wypadku infestacji szkodnika – fumigacja zboża (poczytaj więcej). Innym ważnym zabiegiem jest zwalczanie komarów, albowiem przenoszą one różne groźne choroby (dla przykładu zimnicę) – należy o to zadbać.
Gazowanie zboża – co powinniśmy o tym się dowiedzieć
Tagged on: