Żywica to substancja świetnie znana naszym przodkom, którzy potrafili ją w naprawdę twórczy sposób wykorzystać, przykładowo produkując wspaniałą biżuterię z bursztynu. Dzisiaj słowo żywica ma w słownikach o dużo bardziej rozbudowaną definicję, aniżeli 300 lat temu, gdyż współcześnie produkuje się ją w sztuczny sposób.

mężczyzna rozrabia klej

Autor: Selena SA
Kleje żywiczne mają wiele zastosowań. Żywica nierzadko staje się składnikiem środków do przymocowywania elementów podłóg drewnianych, np. klepek parkietu. Takie produkty kupują więc ci, którzy wyposażają nowy dom lub tlumaczenie uwierzytelnione np. remontują mieszkanie w starej kamienicy. Jednakże kleje żywiczne są również wykorzystywane do klejenia plastiku oraz betonu – żywiczne kleje. Dlatego będąc w markecie budowlanym trzeba dokładnie czytać etykiety, żeby wybrać najodpowiedniejszy produkt.
W branży samochodowej, a szczególnie w lotnictwie potrzebne są niezwykle trwałe materiały, które są w stanie wytrzymać oddziaływanie potężnych sił. Równocześnie mechanikom niekiedy zależy też na tym, aby taki prefabrykat był w miarę plastyczny. Tak wysokie wymagania konsumentów mogą spełnić jedynie produkty doskonałej jakości, a wśród nich z pewnością znajdują się dobrej jakości prepregi. Choć na zdjęciach mogą one prezentować się np. jak zwyczajne płótno, to jednak stają się częściami składowymi aut oraz samolotów. Należy koniecznie podkreślić, że prepregi również zawierają w swym składzie żywicę, która w istotny sposób wpływa na właściwości tego produktu.

Wynalezienie sztucznej żywicy miało dla globalnego przemysłu istotne znaczenie. Zbieranie żywicy drzewnej to pracochłonne zajęcie, więc ten fakt zapewne wpłynąłby na cenę konkretnych produktów. Tymczasem, jak widzimy, zapotrzebowanie na takie substancje jest obecnie dość duże.
Nowoczesne prepregi, jak również świetny jakościowo klej żywiczny, czyli słowo o dzisiejszych zastosowaniach żywicy na dwóch wybranych przykładach