Dawni mędrcy, nazywani również alchemikami, koncentrowali się w swoich badaniach naukowych nad jednym głównym wątkiem. Otóż, ich życiowym marzeniem było odkrycie tzw. kamienia filozoficznego. Ta legendarna substancja, znana też pod nazwą tynktura, miała fascynującą ludzi moc: zamieniała metale w złoto. I chociaż że takie poszukiwania spełzły na niczym, to do czasów współczesnych w literaturze i sztuce daje się zaobserwować echa tych jakże z mozołem prowadzonych prac badawczych.

dostawca drukarek 3d drukarki3d.pl

Autor: Kashif Pathan
Źródło: http://www.flickr.com
Można byłoby zaryzykować hipotezę, że pokłosiem tych średniowiecznych wysiłków bywają współczesne badania > badania mikrobiologiczne nad idealnym materiałem. Wraz z rozwojem technicznym wzrasta zapotrzebowanie na prefabrykaty, które nie zmieniają jakiegokolwiek pierwiastka w metal szlachetny, lecz pełnią funkcję czysto użytkową. Spróbujmy zatem scharakteryzować taki doskonały materiał.

Wydaje się, że zagwarantowanie sobie kolosalnych dochodów w żadnym razie nie zależy od liczby sztabek złota zgromadzonych w prywatnym sejfie. Na potwierdzenie przytoczmy jeden fakt: Bill Gates jest teraz najbogatszym człowiekiem na świecie, a swoje bogactwo zawdzięcza wynalezieniu systemu operacyjnego, którego używają miliny mieszkańców różnych krajów. Sekretem tak wielkiego sukcesu jest zatem pomysł, który spodobał się ogółowi społeczeństwa, a przy tym okazał się bardzo praktycznym. A wracając do tematu, co i rusz słyszymy o wynalezieniu materiałów, które wykazują się niesamowitymi właściwościami. A dodatkowo istnieje wiele prawie idealnych prefabrykatów (np. materiał peek), ale o ich istnieniu wie tylko garstka specjalistów – zobacz materiał peek.

Maszyna produkcyjna

Autor: halfrain
Źródło: http://www.flickr.com
Doskonały surowiec to taki, który wykazuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie oraz działanie środków chemicznych. Musi być oczywiście twardy, a równocześnie plastyczny, ponieważ wtedy nietrudno będzie uformować z niego pożądane bryły. Do tej listy trzeba byłoby jeszcze doliczyć szereg parametrów, które bywają znane chyba jedynie inżynierom z zakresu materiałoznawstwa. Do rzeczonych własności z pewnością wliczymy stabilność wymiarową albo współczynnik tarcia. Takie parametry szarym obywatelom zupełnie nic nie powiedzą, ale osobom znającym się na współczesnych technologiach, to jak najbardziej. Szczegółowe informacje na temat konkretnego materiału są bardzo istotne – sprawdzenie parametrów pozwoli dobrać odpowiedni rodzaj prefabrykatu. I tak np. materiał peek można wykorzystać w procesie produkcji kół zębatych – sprawdź stronę .
Współczesny skarb alchemików, czyli w poszukiwaniu materiału idealnego, który byłby w stanie zastąpić kamień filozoficzny
Tagged on: