Wakacje, to ulubiona pora roku przez wszystkich, w szczególności przez dzieci, które uwielbiają przebywać godzinami na zewnątrz, na zabawie z innymi. A zabawa ta bywa naprawdę wspaniała, wszystko jednakże zależy od tego jak zorganizujemy maluchom wolny czas.

Niemowlak i jego zabawki

Autor: Donnie Ray Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Kłopot może wystąpić wówczas, kiedy pogoda nie sprzyja i muszą one przesiadywać całymi godzinami w domu. Niemniej odpowiednio dopasowane gry i zabawy spowodują, że i w takich okolicznościach nasze pociechy nie będą się nudziły. Dzieci lubią przede wszystkim te zabawy, które przypominają im życie dorosłych. Dlatego przykładowo odkurzacz zabawka to dokonały pomysł, by dzieci mogły zorganizować sobie zabawę w sklep i sprzedawanie rozmaitych produktów. W zabawie tej lubią uczestniczyć zwłaszcza dziewczynki, z kolei chłopcy preferują zabawę w „męskie” zawody. Piła dla dzieci będzie więc odpowiednim zakupem, gdy będą chcieli wykreować dziecięcy zakład stolarski, z kolei jeśli będą chcieli bawić się w zakład naprawczy, najlepiej zakupić skrzynkę z mini narzędziami.

Oprócz zabaw w „zawody” dorosłych (zajrzyj koniecznie do sklepu), maluchy uwielbiają również gry i zabawy grupowe, w których mogą ze sobą rywalizować. Ganianie się z innymi, ukrywanie się, czy znane zabawy z piłką, to jedynie przykłady rozrywek, nad jakimi dzieci mogą spędzać dużą ilość godzin każdego dnia. Jeśli na dworze jest pochmurnie, spiszą się z kolei planszówki, w których można pokonać innych uczestników i coś wygrać.

Klocki drewniane, zabawki

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Najmłodsi lubią spędzać swój wolny czas z rówieśnikami, aczkolwiek nie zapominajmy również, że kochają spędzać czas także z rodzicami, szczególnie, gdy ci na co dzień są zabiegani i nie mają dla swoich pociech za dużo czasu. Rodzice niekiedy unikają zabaw z dziećmi, twierdząc, że są na to za starzy lub zakładając, że dzieci powinny się bawić jedynie ze swoimi rówieśnikami. Nie jest to oczywiście dobre podejście – w tym miejscu sprawdzą się kreatywne zabawki. Zabawy ze swoimi pociechami to doskonały sposób na wzmocnienie z nimi relacji, na rozeznanie się w ich potrzebach i tego jak zachowują się w konkretnych sytuacjach. Rodzice mogą w ten sposób lepiej je wychowywać, korygować zachowania, tłumaczyć i wyjaśniać, tym bardziej, że jak pokazują badania najmłodsi najchętniej i najwięcej uczą się właśnie dzięki zabawie.

Jeśli zainteresowała Cię ta kwestia, szybko sprawdź link poziomowanie posadzek a poznasz znacznie większą ilość informacji, które bez wątpienia wywołają u Ciebie szeroki uśmiech.

Wykorzystajmy więc to.

Jak dowodzą badania najmłodsi najchętniej i najwięcej uczą się właśnie dzięki zabawie
Tagged on: