Wymiana gospodarcza Polski z Pekinem od kilku lat dynamiczne się rozwija. Jedynie w 2013 roku import chińskich produktów do Polski osiągnął niemalże piętnaście mld euro!

Polski z Chin wysyłane są przede wszystkim sprzęty mechaniczne i elektroniczne, wyroby włókiennicze oraz ubrania, buty i torebki. Jeżeli chcemy zacząć ściągać wyroby z Chin, na początek powinniśmy trafić na godnego zaufania partnera. Współpracę nawiążemy za pośrednictwem wielu portali online. Na części z nich spotkamy tylko wiarygodne przedsiębiorstwa, uhonorowane odpowiednim certyfikatem.

Bezcennym źródłem informacji są też zwykłe wyszukiwarki internetowe. Po omówieniu reguł współpracy z wybraną firmą, otrzymamy rachunek oraz zasady dotyczące dalszych opłat. Najpowszechniejszą formą jest międzypaństwowy przelew SWIFT. Dobrze mieć na uwadze, że czas jego realizacji może wynieść nawet 2 tygodnie. Produkty kupione w Chinach mogą do nas trafić poprzez kuriera, poprzez transport lotniczy lub morski. Najszybciej trafi do nas towar wysłany paczką kurierską. Należy jednak nie zapominać, że to zarazem najdroższa ewentualność. Jeżeli postawimy na transport opony pełne do wózków widłowych lotniczy, na przekaz będziemy czekać od siedmiu do czternastu dni roboczych.

Kontenery

Źródło: sxc.hu

To również najpowszechniejszy patent na import z Chin. Po tym, jak chiński partner wyśle wysyłkę, zamawiający otrzyma tak zwany air waybill. Dokument zawiera informacje dotyczące numeru przesyłki i przewoźnika. W załatwieniu wszystkich formalności pomoże nam specjalistyczna agencja celna. Jej personel odbierze naszą przesyłkę, przygotuje niezbędne dokumenty i przekaże towar do odebrania.

Należy nie zapominać, że import z Chin związany jest z wysokim cłem. Wysokość opłat uzależniona jest od rodzaju produktów. W rozliczeniu się z ceł może pomóc nam agencja celna. Na podstawie dokumentów, jej pracownicy zredagują zgłoszenie celne i nawiązują kontakt w imieniu zamawiającego z urzędem celnym. Skorzystanie z usług agencji, to dla osoby zamawiającej duża pomoc w załatwieniu wszelkich formalności związanych z kwestiami celnymi.
Jak ściągnąć do Polski towary z Chin? Kilka uwag dla przedsiębiorców
Tagged on: