Jeżeli marzy Ci się ładna sylwetka, wtedy bez wątpliwości powinnaś zastanowić się nad swoim dotychczasowym trybem życia. Większość ludzi przede wszystkim odżywia się nieprawidłowo, co najczęściej jest przyczyną różnych chorób oraz złego samopoczucia. Kiedy chcesz czuć się młodo, a dodatkowo chcesz zgubić kilka nadprogramowych kilogramów, wówczas bez wątpliwości powinnaś wprowadzić niewielkie zmiany w swoim jadłospisie.

miód z pasieki

Autor: Free Creative Commons Images for Colorful Souls!
Źródło: http://www.flickr.com

Jak powinien wyglądać niezły jadłospis na każdy dzień? Na śniadanie między innymi nieźle sprawdzi się zdrowe musli z owocami (wybór mrożonek) – jeżeli jest lato, wówczas bez wątpienia powinnaś wykorzystywać sezonowe owoce takie jak przykładowo jagody. Kiedy natomiast jest zima, wówczas miseczka ciepłej owsianki na śniadanie przede wszystkim również postawi Cię na nogi – wtedy możesz dosypać do niej garść mrożonych owoców lub karmelizowane cytrusy lub jabłka z cynamonem. Mrożonki oczywiście nie zawierają aż tak wielu witamin jak świeże owoce, jednakże poza sezonem są znakomitym zamiennikiem. Kiedy zaś chodzi o obiad, niewątpliwie powinnaś postawić na coś lekkostrawnego.

Nieźle sprawdzą się przykładowo mięsa robione na parze – kiedy tylko nieźle je doprawisz, wówczas między innymi będą smakowały fantastycznie. Wprawdzie zdrowe mięso i wędliny (naturalny miód wieloowocowy) często są zbyt drogie, jednakże możesz w takim wypadku kupić trochę mniej mięsa i zastąpić je większą liczbą warzyw. Taki posiłek zdecydowanie nie będzie bardzo kaloryczny i można go spożywać bez żadnych obaw. Kiedy myślisz poważnie o tym, aby zgubić zbędne kilogramy, wówczas przede wszystkim powinnaś mocno ograniczyć cukier lub materiały stomatologiczne zupełnie z niego zrezygnować. Kiedy nie możesz obyć się bez słodkiej herbaty, wówczas cukier znakomicie zastąpi na przykład miód pszczeli, wieloowocowy lub kwiatowy. To między innymi na zastąpienie niezdrowego cukru w jedzeniu.
Nasze samopoczucie w dużej mierze zależy od artykułów spożywczych, które spożywamy codziennie
Tagged on: