Choć aluminium z łatwością można połączyć z większością innych metali, najkorzystniej za pomocą klejenia lub mechanicznego zamocowania, to tego typu czynność, jak spawanie aluminium wymaga umiejętności i stosowania właściwych praktyk. Podczas spawania łukowego aluminium z innymi metalami, np. ze stalą lub miedzią, tworzą się dosyć mało odporne związki międzymetaliczne.

Spawanie stali

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com

Ażeby temu zapobiec stworzono specjalne techniki, dzięki jakim oddzielić możemy pozostałe metale od roztopionego aluminium podczas procesu spawania łukowego. Jakiego rodzaju więc mamy na to metody? Tak naprawdę istnieją dwa, jednym z nich są przejściowe wkładki bimetaliczne, drugą powlekanie innego materiału przed spawaniem. Rozpocznijmy od pierwszego ze sposobów, od przejściowych wkładkek bimetalicznych.

Zajmujący artykuł? W takim razie namawiamy Cię, żebyś przeglądnął nowe informacje z serwisu, którą dla Ciebie opracowaliśmy. Kliknij więc w podany link.

Dostępne są w sprzedaży różnorodne przejściowe materiały bimetaliczne do połączenia z aluminium z tego rodzaju materiałami, jak stal nierdzewna czy miedź. Tego rodzaju wkładki są elementem materiału, gdzie część aluminiowa już połączona jest z innymi materiałem.

Najczęstsze metody, jakie się stosuje to walcowanie lub zgrzewanie wybuchowe. Powinniśmy pamiętać, by zachować ostrożność, ażeby nie dopuścić do przegrzania wkładek w trakcie spawania, bo może to stworzyć powstanie kruchych związków międzymetalicznych. Właściwie jest na początku przyspawać aluminium do aluminium. Przejściowe wkładki bimetaliczne są dosyć popularną metodą połączenia aluminium ze stalą, dosyć często wykorzystywaną do tworzenia idealnej jakości połączeń spawanych w budownictwie. Drugą z metod jest powlekanie odmiennego materiału przed spawaniem. Ażeby ułatwić spawanie łukowe stali z aluminium, trzeba ja wcześniej czymś pokryć. Można powlekać stal aluminium. Innym sposobem jest powlekanie poprzez zanurzenie lub lutowanie aluminium do powierzchni stali. Więcej informacji: ciekawa strona.

praca przy spawaniu

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com

Tego rodzaju pokryty element jesteśmy w stanie spawać z elementem aluminiowym, jednak powinniśmy być ostrożni, ażeby nie nadtopić łukiem stali. W trakcie spawania korzystnie stosować technikę kierowania łuku na element aluminiowy, pozwalając na spływanie stopionego aluminium z jeziorka spawalniczego, wprost na stal powleczoną aluminium. Można też połączyć aluminium ze stalą pokrywając powierzchnię stali lutem srebrnym. W tego rodzaju sytuacji połączenie jest spawane przy pomocy stopu aluminium. Powinniśmy jednocześnie uważać, ażeby nie przepalić warstwy buforowej lutu srebrenego. Jeśli nie czujemy się na siłach do takiego spawania powinniśmy zatrudnić fachowca, jaki świadczy różne usługi spawalnicze.

Czy jesteśmy w stanie spawać aluminium? Oczywiście, że tak, istnieją różne sposoby. Poznaj dwa najbardziej powszechne
Tagged on: