
Jeśli do tego wtrącimy dostateczne ilości witamin, mamy świetne danie dla naszego czworonożnego przyjaciela. Dwie główne grupy witamin to te ,które rozpuszczają się w tłuszczach (A, D, E, K), a także rozpuszczalne w wodzie (B, C i inne). Każda z nich ma udział w przebiegach zachodzących w układzie psa: witaminy rozpuszczalne w tłuszczach min. usprawniają proces zauważania, przyspieszają metabolizm wapnia i fosforu, oddziaływają na bieg krzepnięcia krwi i są porządnymi przeciwutleniaczami. Witaminy rozpuszczalne w wodzie chronią np. układ nerwowy, wpływają na polepszenie przebiegu wzrostu, podtrzymują w godziwej kondycji skórę i włosy, odpowiadają za sprawny przebieg przemiany materii. Zobacz także preparaty z witaminami dla szczeniaka.
Naturalnie nie wszelkiego rodzaju właściciela pupila stać na to, aby zapewnić mu przydatną suplementację szczegółowymi lekami, niemniej to nie argument do tego, aby zupełnie nie dbać o to. Każde witaminy dla psa możemy dostarczyć wraz z pokarmem. np.: naturalnym źródłem witaminy A są: wątroba, nabiał, ryby, żółtka, jaja, wołowina, a także owoce i jarzyny. Witaminę D dostarczymy za wsparciem zwłaszcza tłuszczy pochodzących z wątroby ryb, nabiału. Jej niedostatek może rodzić krzywicę, tym samym warto zwrócić na nią nacisk.
Nie troszcząc się o słuszne dawki składników, jakimi są witaminy dla psa w codziennej diecie, ryzykujemy pogorszenie formy fizycznej i mentalnej zwierzęcia. Ich nieobecność przekłada się na problemy skórne i morfologiczne – pogorszenie wyników badań, osłabioną sierść, słaby wzrok. Powinno się tym samym pamiętać o właściwym konstruowaniu posiłków dla swojego czworonoga.