Posiadaczom czworonogów może się zdawać, iż nie przydatne im są żadne suplementy bądź też akuratna dieta. Natomiast ma to masywny wpływ na jego rozrost i stan zdrowia a także długość egzystowania. Znamy już witaminy, jakie powinny być serwowane psom niezależnie od ich rasy.

pies

Autor: romana klee
Źródło: http://www.flickr.com
Do pierwiastków posiadających spory wpływ na skórę układ nerwowy, przemianę materii przylegają witaminy i minerały. Będziemy mogli je dostarczyć za pomocą umyślnie skomponowanych suplementów bądź też karmy. Coraz więcej przedsiębiorstw produkujących witaminy dla psa (sprawdź przysmaki dla psa ehunter) zwraca uwagę na akuratne proporcje komponentów odżywczych, małą zawartość alergenów.

Jeśli do tego wtrącimy dostateczne ilości witamin, mamy świetne danie dla naszego czworonożnego przyjaciela. Dwie główne grupy witamin to te ,które rozpuszczają się w tłuszczach (A, D, E, K), a także rozpuszczalne w wodzie (B, C i inne). Każda z nich ma udział w przebiegach zachodzących w układzie psa: witaminy rozpuszczalne w tłuszczach min. usprawniają proces zauważania, przyspieszają metabolizm wapnia i fosforu, oddziaływają na bieg krzepnięcia krwi i są porządnymi przeciwutleniaczami. Witaminy rozpuszczalne w wodzie chronią np. układ nerwowy, wpływają na polepszenie przebiegu wzrostu, podtrzymują w godziwej kondycji skórę i włosy, odpowiadają za sprawny przebieg przemiany materii. Zobacz także preparaty z witaminami dla szczeniaka.

Naturalnie nie wszelkiego rodzaju właściciela pupila stać na to, aby zapewnić mu przydatną suplementację szczegółowymi lekami, niemniej to nie argument do tego, aby zupełnie nie dbać o to. Każde witaminy dla psa możemy dostarczyć wraz z pokarmem. np.: naturalnym źródłem witaminy A są: wątroba, nabiał, ryby, żółtka, jaja, wołowina, a także owoce i jarzyny. Witaminę D dostarczymy za wsparciem zwłaszcza tłuszczy pochodzących z wątroby ryb, nabiału. Jej niedostatek może rodzić krzywicę, tym samym warto zwrócić na nią nacisk.

Obecna w produktach pochodzenia roślinnego witamina E i B (zarodki zbóż, oleje, ziarna roślin oleistych) jest naturalnym przeciwutleniaczem i znakomicie chroni komórki przed nadmiernie szybkim starzeniem się. Witamina K obecna jest w mięsie, ale także w warzywach tego rodzaju jak kapusta, szpinak i pietruszka.

Nie troszcząc się o słuszne dawki składników, jakimi są witaminy dla psa w codziennej diecie, ryzykujemy pogorszenie formy fizycznej i mentalnej zwierzęcia. Ich nieobecność przekłada się na problemy skórne i morfologiczne – pogorszenie wyników badań, osłabioną sierść, słaby wzrok. Powinno się tym samym pamiętać o właściwym konstruowaniu posiłków dla swojego czworonoga.

Najważniejsze witaminy dla czworonożnego przyjaciela w jego powszedniej diecie
Tagged on: