Anodowanie jest coraz częściej wykorzystywaną współcześnie metodą obrabiania tworzyw. Do popularnie użytkowanych materiałów należy w tym wypadku aluminium. Czym odróżnia się anodowane aluminium i jakie walory można uzyskać dzięki przeprowadzeniu anodowania?

Aluminium
Po pierwsze anodowanie, inaczej zwane anodowym oksydowaniem, służy elektrolitycznemu utworzeniu na powierzchni określonego tworzywa powłoki tlenku glinu. Stosuje się do tego roztwór kwasu siarkowego, chromowego bądź szczawiowego, jednak nade wszystko stosowany jest kwas siarkowy. Aby zrealizować cały proces, konieczny będzie oprócz tego dostęp do prądu stałego i wrząca woda albo pasywator, wykorzystywany do uszczelnienia metalu. Anodowanie aluminium związane jest z wieloma zaletami, a pierwszą z nich jest wzrost wytrzymałości na korozję, co jednocześnie umożliwia zachować nienaruszony wygląd powierzchni. Oprócz tego anodowane aluminium w wysokiej mierze wypełnia wymagające warunki sanitarne, gdyż dzięki właściwemu zatroszczeniu o jego powierzchnię, nie zatrzymuje brudu. Anodowanie niejednokrotnie wykorzystuje się także w celach dekoracyjnych.

Najczęściej utworzona powłoka jest w kolorze naturalnym, w razie potrzeby można pozyskać barwy o głębokim nasyceniu oraz świetnej trwałości, wykorzystując do tego proces barwienia elektrolitycznego. Odróżnia się kilka typów anodowania, a dokładniej anodowanie rodzaju I, II oraz III, jak również anodowanie mikroplazmatyczne . Dwa pierwsze rodzaje anodowania można przeprowadzić w domu, do następnych niezbędne są już właściwe warunki.

W tym tekście odnajdziesz ciekawe informacje, lecz odszukaj ponadto (https://www.filtry.pl/filtry-paliwa/) inne teksty na ten temat. Na pewno będą fascynujące.

Zawsze jednak dobrze jest iść z tym do specjalistów, by cały proces zachodził zgodnie z założeniami, a materiał został pokryty równą powłoką tlenku i nie wystąpiły nieestetyczne przebarwienia.

Jeśli zatem chcesz poprawić zabezpieczenie tworzywa przed korozją lub podnieść walory estetyczne, musisz poddać go procesowi anodowania. Anodowanie jest o wiele korzystniejszym procesem w stosunku do malowania proszkowego, gdyż zapewnia większą wytrzymałość na ścieranie, jest mniej kosztowne i nietoksyczne, dlatego nie zagraża środowisku, o jakie należy się troszczyć. Poza tym gwarantuje dobrą stabilność koloru oraz stabilność chemiczną, a do tego nie powiększa wagi materiału.
Aluminium anodowane – czym się cechuje oraz jakie zalety są z nim związane?
Tagged on: