Do niedawna typowy informatyk kojarzył się z zarośniętym panem od komputerów, zajmującym się wszystkimi sprawami z nimi związanymi. Ale rozwój technologii informatycznych i oprogramowania sprawił, że w samej informatyce zaczęła następować specjalizacja – odmienne osoby zajmują się programowaniem, inne obsługą sieci a inne administracją serwerami i oprogramowaniem.

firma konsultingowa PositivePro

Autor: PositivePro Sp. z o.o.
Źródło: http://www.positivepro.eu
W dużych firmach w działach IT może pracować przynajmniej paru ludzi o różnych kwalifikacjach, dzięki czemu możliwa jest obsługa informatyczna w każdym obszarze działania. Jednak aby wszystko funkcjonowało odpowiednio i bez przestojów, to niezbędna jest odpowiednia współpraca tych osób, i to zarówno przy rozwiązaniach, które istnieją, jak i przy planowaniu nowych.

W przypadku nowych projektów właściwe podejście zespołu będzie odgrywać kluczowe znaczenie. Często takie projekty nie tylko dużo kosztują, ale wymagają wielu zmian funkcjonowania firmy, i z tego też powodu od ich powodzenia może zależeć sprawnie funkcjonowanie biznesu. Również z takich powodów bardzo duże znaczenie ogrywa analiza wymagań, dzięki której da się precyzyjnie określić potrzeby i wymagania co do projektu.

Chcąc być pewnym, że dany projekt (kliknij i zobacz koniecznie – simcenter 3d GMSystem) będzie udany, trzeba mieć ludzi, którzy sobie z tym poradzą. Bardzo dobrym pomysłem może być na przykład wysłanie odpowiedzialnych za to osób na specjalistyczne szkolenia, w trakcie jakich usystematyzują sobie oni wiadomości z tej dziedziny, a być może nauczą się też niejednej nowej rzeczy. Takie rozwiązanie dla wielu właścicieli firm może być po prostu za drogie, bo jednak szkolenia IT do tanich nie należą, jednak w dłuższej perspektywie czasu na pewno się będą opłacać. Podczas szkoleń uczestnicy poznają kompletny proces analizowania wymagań i realizacji projektów informatycznych, począwszy od wyznaczenia wymagań i potrzeb, przez wymodelowanie ich za pomocą odpowiednich technik, a kończąc na etapie testów i szkoleniach użytkowników. Wiedza, jaką się przekazuje podczas szkoleń może dotyczyć wielu obszarów IT, i przez to właśnie osoby po nich bardzo dobrze radzą sobie nawet przy bardziej skomplikowanych projektach.

W jaki sposób utworzyć porządny zespół, jaki poradzi sobie z każdym firmowym projektem IT
Tagged on: