Ładnie usytuowany, nadmorski kurort wypoczynkowy, mający również wieloletnią tradycję uzdrowiskową, w którym łatwo o wygodne domki letniskowe. Ustka, bo o niej mowa to również interesujące zabytki i obiekty muzealne a także korzystny mikroklimat i znakomite warunki naturalne. Właśnie te argumenty sprawiają, że Ustka należy do istotnie najbardziej znanych miejscowości wakacyjnych wybieranych na wakacje dwa tysiące czternaście w Polsce.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Ustka funkcjonowała, jako uzdrowiska już przed I Wojną Światową. Kuracjusze przybywali tutaj, by leczyć choroby dróg oddechowych, dolegliwości reumatyczne, choroby układu krążenia, tarczycy, żołądka, też nerwicę.

Dla gości szukających w Ustce zdrowia, wybudowano zakład nagrobki wroclaw przyrodoleczniczy, określany łazienkami usteckimi. Łazienki pełnią swoją rolę do dziś, będąc zarazem zachwycającym zabytkiem, świadczącym o niezwykłej, polskiej tradycji uzdrowiskowej. Kompleks zdrowotny przy ul. Beniowskiego, blisko wschodniego mola w Ustce został zaprojektowany przez znamienitego sopockiego architekta Dunkela. Już we wczesnym okresie działania uzdrowiska w Ustce, oferta była wyjątkowo duża. Oferowano tutaj nie tylko kąpiele zdrowotne, lecz także kąpiele w błocie borowinowym, kąpiele tlenowe, węglowe, także okłady, kompresy i masaże.

Obecnie, oprócz walorów uzdrowiskowych, jedną z głównych atrakcji Ustki jest oczywiście szeroka i piaszczysta plaża, systematycznie zajmująca najwyższe miejsce w statystykach ustalających czystość wody i piasku, bezpieczeństwo oraz ofertę rozrywkową i gastronomiczną polskich kąpielisk. Rodziców na pewno ucieszy fakt, iż w Ustce działa Plażowe Centrum Animacji dla Dzieci, gdzie doświadczeni nauczyciele oraz studenci pedagogiki prowadzą standardowe gry i zabawy plażowe, naukę tańca, gimnastykę i proponują bardzo dużo innych atrakcji. Do innych plażowo – wodnych rozrywek należą turnieje siatkówki w ramach Wakacyjnego Centrum Siatkówki Plażowej oraz centrum nurkowe, dzięki któremu możemy naocznie poznać wdzięk głębin morza Bałtyckiego (ofert).

Przy plaży biegnie nadmorska promenada w Ustce stanowiąca centrum życia towarzyskiego miasteczka. Na spacerowiczów czekają tutaj liczne kafejki, ogródki i kawiarenki. Na końcu promenady i parku nadmorskiego wznosi się wieża widokowa, z której rozciąga się urokliwa panorama Bałtyku i kurortu. Port w Ustce bez wątpienia zafascynuje amatorów wędkarstwa i żeglarstwa. Cumują tutaj kutry, statki wycieczkowe i żaglówki oraz można się stąd wybrać w rejsy turystyczne (dodatkowe informacje w serwisie ruszajwpolske.pl).

W Ustce wznosi się latarnia, którą uprzystępniono do zwiedzania. Obiekt powstał w tysiąc osiemset dziewięćdziesiątym drugim roku i przetrwał do dnia dzisiejszego bez większych zniszczeń. Latarnia wybudowana jest z czerwonej cegły i ma 21 m wysokości. Atrakcyjnym obiektem jest również Baza Ratowników morskich, czyli stacja ratownicza wybudowana w 1867 r.. Obiekty te, nazywane też Czerwonymi Szopami, funkcjonowały dawniej, jako zaplecze do przechowywania sprzętu ratunkowego. Należy również zobaczyć Bałtycką Galerię Sztuki, Muzeum Ziemi Usteckiej przedstawiającą bogatą historię Ustki i jej okolic oraz Muzeum Chleba, zaaranżowane na poddaszu starej piekarni pana Eugeniusza Brzóski. Stoją tu takie wyjątkowe sprzęty, jak: 80-letni automat do sprzedaży cukierków, stu-letnie gofrownice, prototyp lodówki funkcjonującej bez prądu i 400-letnie mieszadło do przerabiania ciasta piernikowego. Wśród usteckich zabytków sakralnych należy wyróżnić neogotycki kościół Najświętszego Zbawiciela, w którym znajdują się wyjątkowo cenne organy z manufaktury Volknerów oraz siedemnasto-wieczny krucyfiks, przeniesiony tu z najstarszej usteckiej świątyni.

W Ustce ma miejsce mnóstwo atrakcyjnych wydarzeń, a do najciekawszych należy Festiwal Legend Rocka i Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni.

Gmina Ustka wraz z gminami Słupsk, Smołdzino, Sławno, Postomin, tworzy tak określaną „Krainę w Kratę”, albowiem na ich terenie mieści się mnóstwo przykładów starego budownictwa o konstrukcji kratownicowej. Typową dla niej cechą są czarne drewniane części, tworzące kratę i wypełnienia bielone wapnem. Najbardziej ładnym przystankiem na wspomnianym szlaku jest wieś Swołowo, gdzie uchowało się najwięcej budynków o konstrukcji ryglowej.
Na wyprawę rowerową trzeba wybrać się pasem pobrzeża wydmowego i klifowego, ciągnącego się od Ustki po Przewłokę. W rejonach Ustki mieści się również inna słynna atrakcja – Słowiński Park Narodowy, gdzie są ruchome wydmy oraz malowniczo położone, przybrzeżne jeziora. Trzeba wybrać się również do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.
Ustka – propozycja na wakacje 2014