Konieczność wykonywania precyzyjnych testów, niemal we wszystkich dziedzinach ludzkiej egzystencji, zaowocowała tym, że zwiększyło się zapotrzebowanie na wyposażenie do laboratorium. Rynek ma w tym obszarze coraz bogatszą ofertę produktową. Jak spośród tak rozbudowanej oferty wybrać najbardziej opłacalne rozwiązania?

Laboratorium

Autor: Martin Pettitt
Źródło: http://www.flickr.com
Laboratoria mogą pełnić różną rolę. Wyróżnić można m.in. laboratoria medyczne i biochemiczne, a każde z nich wymaga innego sposobu przygotowania pomieszczeń oraz korzystania z różnych urządzeń.

Jedna rzecz pozostaje niezmienna, bez względu na rodzaj ośrodka badawczego – pomieszczenia muszą być urządzone funkcjonalnie, a sprzęt laboratoryjny musi być dobrany do specyfiki pracy w konkretnym laboratorium oraz bezawaryjny. Zanim kupimy maszynerię, trzeba rozważyć, co dokładnie będzie nam potrzebne, bowiem na rynku – w obszarze jednego sprzętu – istnieją bardzo zróżnicowane technicznie rozwiązania. Świetnym przykładem, ukazującym tę sytuację, są przemysłowe projektowanie ux do mrożenia. Te specjalistyczne zamrażarki, stworzone do długiego magazynowania próbek biologicznych, mogą mieć rozmaite dane techniczne oraz cechy konstrukcyjne. Niektóre z urządzeń tego typu mają zakres temperatur do -20 do -40 st. Celsjusza, natomiast dostępne są również takie, które pozwalają na osiągnięcie temperatury -86 stopni, wszystko więc zależy od osobistych potrzeb danego laboratorium.

Urządzenie placówek badawczych różni się również pod względem funkcjonalności. Ultrazamrażarki mogą mieć pojedyncze, albo dwuskrzydłowe drzwi zewnętrzne, mogą posiadać różną liczbę półek, a same półki mogą być wyciągane, a mogą być przytwierdzone na stałe. Takie niuanse różnicują całą ofertę oprzyrządowania laboratorium, nie tylko aparaturę specjalistyczną, ale także meble laboratoryjne, które mogą być wykonane z odmiennych tworzyw, wyróżniać się różną wytrzymałością i odpornością na zabrudzenia. Przed rozpoczęciem urządzania laboratorium w potrzebne meble oraz sprzęty, warto szczegółowo przeanalizować potrzeby zespołu badawczego, tak, żeby praca w placówce była bezpieczna i wygodna. Dzięki temu wydajność laborantów znacznie wzrośnie, więc wydatki, poniesione w związku z wyposażeniem laboratorium, zwrócą się z dodatkowym zyskiem.

Na co zwrócić uwagę, urządzając laboratorium?
Tagged on: