Rozwód to ogromnie wymagająca sytuacja życiowa, która może powodować wiele przeciwnych uczuć – gniew, smutek, żal albo także stres. Jest to pewno jedna z trudniejszych decyzji życiowych, jakie można podjąć, niemniej niekiedy rozwód okazuje się najlepszym wyjściem. Gdy w małżeństwie zaszedł pełny rozpad więzi w wymiarze umysłowym, majątkowym oraz fizycznym i nie ma nadziei na odbudowanie tych więzi, wtedy wskazane jest zastanowić się nad rozwodem. Każdorazowe kłótnie, nieporozumienia, brak zaufania do współmałżonka czy też problemy finansowe prowadzą do jeszcze większych problemów w małżeństwie, a na tym cierpią nie tylko sami współmałżonkowie, ale także dzieci.

rozwód

Autor: Cordell and Cordell
Źródło: http://www.flickr.com
Chcąc rozpocząć postępowanie rozwodowe, powinniśmy na początku wnieść wniosek o rozwody, co wiąże się z wydatkiem w wysokości mniej więcej 600 złotych. Jeśli nie wiemy, jak napisać taki wniosek i gdzie go złożyć, winniśmy zwrócić się o pomoc do kompetentnej kancelarii prawnej, która zajmuje się taki sprawami; zobacz również tu. Właściwy adwokat (link prawnik częstochowa) pomoże nam przygotować wniosek, a także będzie służył pomocą w toku kompletnej rozprawy rozwodowej. Osobiste załatwianie spraw powiązanych z rozwodem zdoła być dla nas naprawdę ogromnie trudne i kłopotliwe, więc warto posiadać fachowe wsparcie. Sąd może wydać trzy typy wyroku – w jakim winna jest jedna strona, w którym winni są oboje małżonkowie albo bez orzekania winy. Sąd nie może orzec rozwodu jeśli wiązałoby się to ze stratą małoletnich dzieci, jeżeli pozew układa małżonek winny rozkładu pożycia czy jeśli jest to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

sąd

Autor: National Assembly for Wales
Źródło: http://www.flickr.com
W niektórych sytuacjach sąd może jednak orzec o separacji. Nieraz wydaje się to najlepszym wyjściem, gdyż wiele małżeństw będących w separacji umiało się potem porozumieć oraz dogadać. Zanim więc zdecydujemy się na kategoryczne zakończenie małżeństwa, czyli rozwód, zastanówmy się nad separacją. Zdoła okazać się, że uratuje ona nasze małżeństwo.
Najważniejsze kwestie związane z rozwiązaniem małżeństwa
Tagged on: