Każdy dom powinien składać się z niezbędnych elementów, właśnie tych, które tworzą z niego… dom. Chociaż to logiczne są tacy, którzy zapominają o tym. Jest to nie do końca nasza wina.

Rodzinny posiłek

Autor: David Amsler
Źródło: http://www.flickr.com

Praca zajmuje nam dużo czasu, mamy inne zmartwienia, co najgorsze, nie mamy na nic czasu, tym bardziej, żeby troszczyć się o własny dom. A jest on naszym miejscem na Ziemi, bezpieczna przystań, miejsce, do którego chcemy wracać. Gdziekolwiek jesteśmy, pragniemy zawsze, żeby wrócić tam, gdzie jesteśmy u siebie. Nieprzypadkowo mawia się, że wszędzie dobrze, ale najlepiej w domu.

No dobra, ale co to oznacza, że mieszkamy w domu. No jak, dla zwykłego człowieka nie będzie to mądre pytanie. Każdy wie przecież, że jeśli mieszkamy gdzieś na stałe i mamy zameldowanie, to mieszkamy w domu. No rzeczywiście, ale jeśli się bliżej przyjrzymy temu zagadnieniu, jeśli odbierzemy to na bardziej głębszym pojmowaniu, to zauważymy, że dom jest pewnym stanem umysłu, którego nie idzie zmierzyć materialnie.

Małe bliźniaki

Autor: Poul-Werner Dam
Źródło: http://www.flickr.com

Rodzina przede wszystkim tworzy dom, to osoby bliskie naszemu sercu, to mąż czy żona czekający na nas już od progu, to dzieci rozrabiające, to dziadkowie siedzący spokojnie przed telewizorem. Dom to małe szczegóły, dostrzegane tylko przez nas – dziura w ścianie, plama na suficie, podłoga, która jest krzywa i skrzypi. Dom to niedoskonałości, przecież , jeśli wszystko byłoby doskonałe, wiałoby nudą, nieprawdaż? Dom to uwielbiane przez nas drobne rzeczy.

Mogą być to figurki i książki w pokoju gościnnym, mogą to być foremki do pierników (dla przykładu: foremki do pierników na garneczki.pl) czy blacha do makowca (np.: blaszka do makowca), które nieodparcie kojarzą nam się z naszym dzieciństwem, gdy czekaliśmy, aż pyszności się w końcu upieką, a ich zapach roznosił się po całym domu. Teraz z wielką radością i z sentymentem powtarzamy ten rytuał i widzimy, że nasze też to czują – tą radość przeplataną z oczekiwaniem.

Cieszy nas to, bo dom to także małe radości, o które tak ciężko w świecie bez litości, gdzie nie ma czasu na drobne gesty i małe przyjemności, gdzie można przepaść niczym kamień w wodę…materiałami (zobacz przejdź po tym linku)Dom to my, to nasze wnętrz i obietnica, że choćby świat walił się nam na głowę, będzie wszystko dobrze. Jeśli posiadamy swój dom, zawsze wszystko musi się ułożyć.

Nie ma tak wspaniałego miejsca jak własny dom