Dobrze rozplanowana dieta jest kluczem do zdrowia i upragnionej figury. Obok dostarczania do organizmu wyselekcjonowanych składników odżywczych, tak samo ważna jest także regularność posiłków. Często zapominamy o tym podczas czasu spędzanego w pracy.
Kolorowe magazyny rywalizują między sobą w wyznaczaniu coraz to nowych trendów żywieniowych i receptach na zdrowy styl życia. Badania wskazują, że Polacy jedzą za dużo, albo za mało. Często wybierają oni po gotowe posiłki, niezdrowe przekąski. Kochamy wygodę, często przestawiamy porę posiłków. Złe przyzwyczajenia żywieniowe oraz niechęć do ćwiczeń to szybka droga do dodatkowych kilogramów.

Co składa się jadłospis Polaków w pracy? Są to głownie przekąski, drugie śniadanie lub obiad. Mało kto przygotowują swoje posiłki w domu. Regularnie są to gotowe produkty lub półprodukty, jedzą oni także w pracowniczych stołówkach i restauracjach. Inną opcją jest także catering dla firm. Z domu najchętniej Polacy zabierają kanapki, owoce, sałatki oraz przetwory mleczne.

catering

Autor: Streetsblog & Streetfilms
Źródło: http://www.flickr.com

Dietetycy podkreślają, że głównym problemem, który może źle oddziaływać na metabolizm i utrzymanie formy jest niewłaściwe rozplanowanie posiłków w ciągu dnia. Rekomendowane jest, aby były one spożywane w trzygodzinnych odstępach. Jeżeli rozpoczynamy dzień później, wskazane jest, aby dopasować grafik do planu dnia – czytaj więcej. Sięgając tylko po jedną porcję, sprawiamy, że organizm reaguje tworzeniem zapasów tkanki tłuszczowej. Zbyt długą przerwę odczytuje on jako kryzys i zaczyna zabezpieczać się na przyszłość.

Specjaliści ds. żywienia rekomendują spożywanie dwóch posiłków podczas ośmiogodzinnego dnia pracy. Zasada ta obowiązuje wobec zarówno pracowników fizycznych, jak i umysłowych, ale skład jedzenia powinien być zróżnicowany. () Osobie pracującej przy biurku wystarczy zaledwie jogurt lub kefir w połączeniu z owocami. Pracownikowi fizycznemu energię uzupełni kanapka z chleba pełnoziarnistego z różnymi dodatkami.
Obiad powinien mieścić w sobie białko, np. chude mięso oraz węglowodany złożone, w które bogate są kasze, ryż jęczmienny czy makaron pełnoziarnisty. Taki sam skład powinien zawierać obiad osoby pracującej fizycznie. Jak zaznaczają dietetycy, obiad to bardzo ważny posiłek. Dostarcza on blisko 30-35 procent dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Istotne jest również, aby dostarczyć do organizmu energii w właściwym czasie.Dla przykładu jeżeli nie wyposażymy się w koniczne składniki we właściwym czasie to wygłodniały organizm sprowokuje, że rzucimy się na jedzenie dobre jedzenie gdańsk wieczorem.
Zmiany należy wprowadzić także w liście przekąsek. Słodycze, czekolada, słodkie bułki w okamgnieniu zamienią się w dodatkowe kilogramy.
Co Polacy standardowojedzą w pracy? Czytaj na ten temat nieco więcej
Tagged on: