Autor: Blomus, Legnoart, MENU
Wino nie przypadkowo określane jest napojem władców– konsumowane od starożytności towarzyszy ludziom w kluczowych etapach życia.

Jest czymś więcej niż tradycyjny napój alkoholowy i inne mocniejsze alkohole. Wiadomo, że gatunków wina jest ogromna ilość– i jedna butelka wina drugiej nie równe.

Kultura picia wina.
W naszym kraju tradycja picia wina jest stale w powijakach, znajdujemy się strasznie w tyle za takimi krajami jak Bułgaria czy Gruzja w których wino jest celebrowane a nie konsumowane z powodów tylko rozrywkowych. Pomimo to, kultura spożywania wina jest coraz większa każdego roku i świadomość jest znacznie większa niż w latach dziewięćdziesiątych.

Wino – jak je smakować?
Gatunków wina mamy bardzo wiele, poznanie ich podstawowych gatunków jest niezwykle czasochłonne i potrzeba do tego nie tylko wrażliwego smaku ale i znajomości technologi produkcji wina. To o czym warto napisać to głównie świadomość tego, że każde wino posiada jedyną historię – każda jest wyprodukowana z innej części świata i wytworzona została z różnych szczepów winogron, posiadała swój własny okres leżakowania i inne warunki. To wszystko składa się na wyjątkowy smak tego szlachetnego trunku.

Wina-jakie wybrać?
Selekcja wina może być nieco skomplikowane i zależy od okoliczności, rodzaju dań do których wina będą konsumowane i indywidualnego poczucia smaku oraz gustu. I tak wymieniając podstawowe rodzaje mamy wina białe, czerwone, wytrawne lub półwytrawne, słodkie, z większą lub mniejszą ilością tanin. W naszym kraju dużą popularnością darzone są wina gruzińskie i bułgarskie. Wynika to głównie z ich bardzo szlachetnego gatunku winogron (najlepsze odmiany winogron) i niewygórowanej ceny. Doskonale komponują się do wielu potraw a także bardzo dobrze smakują.

Zwolenników wina jest w Polsce coraz więcej i są to pasjonaci którzy potrafią bardzo długo prowadzić konwersację o bukiecie smakowym i dokonać analizy tego trunku. Gdy mamy wśród rodziny taką osobę to możemy być pewni, że dobrego wina nigdy nie będzie u nich za dużo a skrzynki na wino czy ozdobne stojaki będą zawsze wyśnionym prezentem.

Poszukujesz pomysłu na prezent? Zobacz Skrzynki na wino!
Tagged on: