Nowoczesna kuchnia eleganckiej pani domu zaczyna coraz bardziej przypominać medyczne laboratorium. A to za sprawą licznych przyborów kuchennych, które w jaskrawych kolorach i stylowych formach wyglądają jak laboratoryjne sprzęty. Weźmy pod lupę chociażby takie pojemniki na ocet. Bywają one wyprodukowane nierzadko z różnokolorowego szkła bądź z plastiku.Takich przykładów można byłoby mnożyć bez liku, ale jeden fakt pozostaje bezapelacyjny – gospodyni inaczej przygotowuje wigilijną kolację niż jej prababcia, a nawet rodzicielka. To niezwykle interesujące zagadnienie omówimy na przykładzie bożonarodzeniowych wypieków.

www.garneczki.pl

Autor: park sumi
Źródło: http://www.flickr.com
Ciasta świąteczne wymagają dużego zaangażowania ze strony kucharki, ale i nietuzinkowej fantazji. Nawet jeżeli piecze się tradycyjne makowce, to warto przyozdobić je w oryginalny sposób. Współczesny asortyment akcesoriów kuchennych jest iście imponujący. Można zakupić formy do wypieków w kształcie choinek bądź dekoracyjny komplet części, dzięki któremu można stworzyć zachwycające typowo świąteczne ornamenty. Zanim jeszcze przystąpimy do przyozdabiania naszego kulinarnego dzieła, które pozostaje jednocześnie naprawdę pyszne, to wpierw udamy się na zakupy.
Kiedy już wszystkie niezbędne produkty znajdą się na kuchennym stole, wówczas pani domu wyciąga z najbardziej ponurego zakamarka stolnicę i wałek do ciasta. Nasze babcie wykorzystywały przede wszystkim przybory wykonane z drewna dębowego. A współcześnie wnuczki wspomnianych babć rozwałkowują świąteczny placek wykorzystując zupełnie inne narzędzia, a wśród nich poczesne miejsce zajmuje stolnica silikonowa – silikonowe stolnice do ciasta. Oprócz wymienionego, posiada ona w kuchni także inne zastosowania. Otóż można ją wykorzystać jako podkładkę pod deskę do krojenia albo podstawkę pod dopiero co zdjęte z ognia garnki. Taka stolnica silikonowa bardziej przypomina matę i z tą tradycyjną wersją stolnicy ma naprawdę niewiele wspólnego, przynajmniej patrząc od tej czysto wizualnej strony. Wprawiona ręka gospodyni potrafi jednak zamiesić na niej ciasto (zobacz makaroniki online) na najlepszy świąteczny placek na ziemi, tylko być może te nieco starsze kobiety mogą mieć trudności z przyzwyczajeniem się do tego bardziej nowoczesnego sprzętu.

Podobnie rzecz się ma w przypadku innych przyborów do bożonarodzeniowych wypieków. Przykładowo taki wałek do ciasta (

wałek do ciasta

Autor: Kate Ter Haar
Źródło: http://www.flickr.com

) także może być wyprodukowany z silikonu, co znacząco ułatwi pani domu przygotowanie drożdżówki. Do silikonowej powierzchni lepkie ciasto nie będzie się przecież lepić. Jak widać, chociaż asortyment kuchennych przyborów rozrósł się bardzo, to wciąż można korzystać ze sprawdzonych przepisów i zachwycić domowników smakowitym ciastem.

Czy współcześnie panie domu gotują wigilijne dania w ten sam sposób jak ich babcie?
Tagged on: