Maj jest właściwym miesiącem na spędzenie czasu poza mieszkaniem w kręgu rodzinnym oraz z przyjaciółmi. Ten miesiąc uważany jest za najlepszy w trakcie roku. Nic w tym zadziwiającego. Wszystko co żyje, rozkwita na około, a ptaki rozbudzają nas co rano swoim urzekającym świergotaniem. LeczAle, gdzie najlepiej odprężyć się po męczącej zimie?

góry

Autor: Maciej Kraus
Źródło: http://www.flickr.com
Odpowiedzią na to pytanie są wczasy w górach. Mile od zgiełku, z dala od świateł osiedli, za to blisko flory i fauny i świeżego powietrza, które oczyści nasze płuca i dotleni umysł. Jednym z takich terenów, który zbliża człowieka do niezakłóconej niczym przyrody, która zadziwia swą pierwotnością jest Orawa. Jest to historyczna kraina znajdująca się w górzystej części naszego państwa, blisko granicy Słowacji – (źródło). Wizytujący tę część Rzeczypospolitej podróżnicy mogą zwiedzić piękne wsie takie jak Zubrzyca Górna, które zachwycą zachowanymi zabytkami z dawnych przedwojennych czasów. Drewniane domki, drewniane kościoły, starsze panie w ludowych strojach, biegające na halach stada owiec, niebywale czyste strumyki i dzikie lasy. W Zubrzycy Górnej zobaczmy orawski park etnograficzny. Znajdują się w nim chaty orawskie z XVIII i XIX wieku oraz kilka historycznych warsztatów.

Zaintrygował Cię ten temat? Jeżeli tak, to przejdź do nowego zagadnienia i czytaj artykuł o tym, co najbardziej Cię interesuje.

Całość jest o tyle ciekawa, że była tworzona przez połączenie dwóch fali osadników – pastuchów wołoskich przepędzających trzody swych owiec z terenów Karpat Wschodnich oraz chłopów przybywających z obszarów Małopolski. Sam park etnograficzny możemy uważać za zabytkowy, gdyż został założony przed II Wojną Światową w 1937 roku. Następną atrakcją jest pobliski szczyt – Babia Góra. Z jej wierzchołka będącego na wysokości tylko 1724 m n.p.m. rozciąga się panorama na pobliskie Tatry.

Pokój hotelowy

Autor: Ann
Źródło: http://www.flickr.com
Co więcej na skalnym wierchu wybudowany został ołtarz, z którego św. Jan Paweł II odprawiał nabożeństwo oraz pomnik upamiętniający papieża Polaka. Dla mniej potrzebujących, lub zwyczajnie poszukujących lokalizacji na leniwy pobyt również znajdą się atrakcyjne miejsca – strona główna. W oddalonej o 30 minut drogi samochodem wsi Chyżne znajduje się znany zajazd, w którym gra dla ludzi góralska kapela, co więcej, znajdziemy stoły do bilardu, tory do kręgli i wiele innych rozrywek. Ale największym walorem zajazdu jest przepyszne góralskie jedzenie, które nie należy do lekkostrawnych, ale jeśli połączymy je z całonocnymi tańcami, na pewno nam nie zaszkodzą. Nieokiełznana i piękna Orawa kusi turystów swoimi atrakcjami, które w połączeniu z wyobraźnią i chęcią przeżycia niezapomnianych przygód, na przykład w trakcie wspinaczki na Babią Górę zapewnią każdemu mnóstwo wrażeń.
W którym miejscu można odbyć urlop w górach
Tagged on: