Odklejasz folię zabezpieczającą, przyklejasz i już. O czym mówimy? O naklejkach. Czy zastanawiałeś się kiedyś jak często masz do czynienia z tą niepozorną rzeczą, jaką jest właśnie naklejka? Ile razy w ciągu codziennych zdarzeń się z nią stykasz i jak istotną funkcję ma w naszym życiu? Rozpocznijmy od etykietek – na słoiku z dżemem, na szamponie, na opakowaniu wędliny.

Loftowy pokój nastolatka

Autor: Kids Town
Źródło: Kids Town

Urządzenia do naklejania etykiet na pewno bardzo ułatwiają życie producentom. A cena? Metka naklejona na produkcie w sklepie to również naklejka! Naklejki nierzadko pełnią też rolę dekoracyjną. Rozpoczynając od olbrzymich naklejek na ścianę – z wyciętymi pięknymi wzorami, na malutkich, używanych przez dzieci do dekorowania przyborów szkolnych skończywszy. A co z naklejkami stosowanymi do oznaczania aut?

Dwie dekady temu wszędzie widziało się znane wszystkim „pe-el-ki” i zielone listki, dzisiaj to przede wszystkim naklejki z numerem rejestracyjnym, ale również z informacją o polisie ubezpieczeniowej lub dające znać innym kierowcom, iż w aucie jedzie niemowlę. Na samochodach zwykle przykleja się także naklejki reklamowe – z logo lub nazwą przedsiębiorstwa. Nie powinniśmy zapominać o popularnych wlepkach – więcej .

Mimo że pogardzane przez policję – często niosą ważne społeczne przesłanie lub są po prostu nieodłączną częścią dzisiejszej sztuki ulicy. Aby sprostać tym wszystkim wymaganiom, naklejki produkuje się wieloma sposobami. Najbardziej powszechna z nich to druk cyfrowy. Pozwala na uzyskanie względnie niskich cen przy małych nakładach.

naklejka

Autor: John Fischer
Źródło: http://www.flickr.com

Z takich metod korzystają najchętniej małe przedsiębiorstwa. Najmniejsze koszty daje natomiast druk etykiet na rolce offsetowy i fleksograficzny. Jednak dzieje się tak wyłącznie przy odpowiedniej wielkości nakładach – ze względu na wysokie koszty przygotowania produkcji. Ostatnią z popularnych metod produkcji jest sitodruk. Tak samo jak w przypadku offsetu, cechuje się dosyć wysokimi kosztami przygotowania, jednak umożliwia zastosowanie niedostępnych w pozostałych technikach efektów, takich jak brokat. Naklejki są obecne wszędzie w naszym świecie i możemy znaleźć dla nich wiele zastosowań.

Naklejki – czy zdajesz sobie sprawę jak istotną rolę pełnią w wielu płaszczyznach naszego dnia codziennego?
Tagged on: