Coraz nagminniej polskie firmy dokonujące obrotu z przedsiębiorstwami niemieckimi wyszukują rozwiązania, w jaki sposób możemy egzekwować należności w stosunku do nierzetelnych partnerów. Niestety przysłowiowa rzetelność niemieckich przedsiębiorców jest już mitem a niesolidność finansowa zachodzi na coraz to większą skalę. Niemieckie zakłady nierzadko ignorują wezwania do zapłaty, które dostają od polskich partnerów, wychodząc z domniemania, iż ze względu na problemy językowe, dystans oraz różnice kulturowe roszczenie nie będzie wyegzekwowane.

Windykacja

Autor: Tori Rector
Źródło: http://www.flickr.com
Działają jednakże w naszym kraju jednostki, które mogą pomóc w odebraniu pieniędzy razem z zaległymi odsetkami. Jak to robią? Pierwszą czynnością jest wykonanie postępowania pozasądowego. Polega ono na skierowaniu się do dłużnika, z okazywanym pełnomocnictwem, przez niemiecką kancelarię prawniczą z: postulatem zapłaty zaległej sumy, postulatem zapłaty wyliczonych procentów, żądaniem zwrotu kosztów adwokackich działania przedsądowego.

Należy zwrócić uwagę, iż inaczej aniżeli w naszej ojczyźnie, istnieje w Niemczech możność zwrotu pozasądowych kosztów adwokackich poprzez trasata. Odzyskiwanie więc opłaty jest dla wierzyciela zupełnie bez kosztowe, gdyż wszystkie koszta zmuszony jest zwrócić trasat – .

Pasjonuje Cię tego typu problematyka? Jeżeli tak, to zobacz polecane info analogicznych postów, gdyż one niewątpliwie również są warte Twojego zainteresowania.

Trzeba odnotować, że trasaci zupełnie inaczej, o wiele poważniej odpowiadają na pisma adwokata niemieckiego w porównaniu z reakcją na pisma sporządzone przez samych wierzycieli czy polskie firmy windykacyjne. Wiele ze spraw kończy się już na tym początkowym etapie działania w respekcie przed nieuchronnością niemieckiego wymiaru praworządności.

Jeżeli przedsięwzięcia pozasądowe zostają bezcelowe, wtenczas trzeba przystąpić do dochodzenia roszczenia na drodze prawniczej. Istnieją w tymże zakresie dwie opcje. Możemy dochodzić swoich należności na drodze sądowej w Polsce po czym egzekwować rozstrzygnięcie w Niemczech lub złożyć pozew oraz egzekwować w Niemczech. Decydują o tym zapisy w umowie a także międzynarodowa własność polskiego czy niemieckiego sądu. Ale również wówczas gdy istnieje możność wyboru między sądem polskim a niemieckim, z doświadczeń wypływa, że dobrze jest składać pozew w Niemczech przez wzgląd na większą sprawność postępowania. Windykacja należności w Niemczech wymaga znacznej wiedzy prawniczej.

Jeśli opisywany tekst jest dla Ciebie wartościowy, nie zwlekaj i przeczytaj szczegóły tutaj usługi koparkami – zobaczysz jeszcze bardziej precyzyjne dane.

Nie każda kancelaria podejmuje się takich działań.

Kultowa niemiecka niezawodność w interesach to już historia
Tagged on: