Stal trudnościeralna, jak nazwa wskazuje, jest wytrzymała na ścieranie. Jeżeli jesteśmy przedsiębiorcą, dla którego maszyny o doskonałej jakości są najważniejsze, warto wiedzieć, że muszą być wykonane z najtrwalszych materiałów. Zastosowanie tego typu blach jest bardzo szerokie. Stal trudnościeralna jest idealna do tworzenia sprzętów rolniczych, części do samochodów czy do rur przemysłowych.

Blachy są zastosowane w takich gałęziach przemysłu jak przykładowo: rolnictwo, kopalnie lub budowanie dróg. Jest to niezwykle ważny materiał. Aby jednak skorzystać z niego jak najlepiej, należy poddać go obrobieniu. Dlatego też warto mieć świadomość jakimi metodami najlepiej jest je ciąć.

stalowe kolanko rury

Autor: Phil Gradwell
Źródło: http://www.flickr.com

Najbardziej znanymi metodami jest cięcie wodą, które jest najlepsze dla stali, oprócz tego stosowane jest cięcie plazmowe, za pomocą tlenu oraz cięcie laserowe. Pierwsza z wymienionych metod polega na przecinaniu blachy strumieniem wody pod ciśnieniem. Dzięki niej można uzyskać dowolny kształt, co nie jest osiągalne przy zastosowaniu innych metod. W dodatku woda nie ogrzewa blach, w związku z czym nie powstaną żadnego odkształcenia. Brzegi blach są najczęściej nienaruszone. Z kolei metoda plazmowa – w porównaniu z innymi – jest dość tania, a oprócz tego naprawdę szybka. Można również ciąć kilka blach w tym samym czasie.

Należy wspomnieć, że jest to sposób bardzo szybki. Przy stosowaniu ten metody nie należy ogrzewać blach przed cięciem. Stal (płaskowniki ciągnione) jest stapiana i wyrzucana ze szczeliny, które utworzyła się. Metoda tlenowa jest stosowana już od bardzo dawna. Cięcie jest stosunkowo niedrogie. Tym sposobem można przekształcać bardzo grube blachy. Jeżeli palnik zostanie prawidłowo ustawiony, krawędzie pozostaną nienaruszone. Należy jednak mieć na uwadze, że proces jest wolny. Cięcie laserowe odbywa się oczywiście za pomocą lasera. Najlepiej sprawdza się przy przecinaniu blachy o grubości maksymalnie 30 milimetrów. Proces jest dość powolny, jednak brzegi zostają w naprawdę dobrym stanie – hardox.

Obecnie niemal wszystkie produkty odnajdziemy w Internecie, podobnie jest również z blachami trudnościeralnymi. Swoje strony mają tak znani producenci, jak przykładowo Hardox. W związku z tym możemy poznać całą ofertę, a nasza firma zyska stal najlepszej jakości, przez co z pewnością zwiększy się także jakość oferowanych prac. Na rynku istnieje bardzo dużo doskonałej jakości blach. Każdy przedsiębiorca z pewnością odnajdzie coś najlepszego dla swojej działalności.
Blachy trudnościeralne – do czego jest stosowana oraz jak najlepiej ją ciąć
Tagged on: