Gdy nadchodzi termin złożenia deklaracji podatkowej do Urzędu Skarbowego tworzą się tam długie kolejki, ponieważ najczęściej odkładamy ten obowiązek na ostatni moment. Możemy jednakże uniknąć tej nieprzyjemności, jeżeli będziemy zdecydowani się skorzystać z systemu elektronicznego e-deklaracje. Pozwala on na automatyczne sporządzenie formularza PIT i obliczenie podatku, a także jego wysłanie bez niezbędności posiadania podpisu kwalifikowanego.

podatek

Autor: Wilson Hui
Źródło: http://www.flickr.com
Trzeba jednak koniecznie pamiętać o tym, aby program do wysyłania deklaracji był zatwierdzony przez Ministerstwo Finansów. Jeżeli tak istotnie będzie, wtedy dostaniemy po chwili od wysłania e-deklaracji właściwe potwierdzenie UPO, jakie umożliwi nam uzyskać pewność, iż faktycznie nasza deklaracja została doręczona do urzędu. Może się jednakowoż okazać, iż zamiast potwierdzenia otrzymamy niestety informacje o błędzie. Dość często oznacza to, iż popełniliśmy jakiś błąd podczas wypełniania formularza, albo też zapomnieliśmy określić kwoty lub niepoprawnie wprowadziliśmy weryfikacyjną kwotę dochodu uzyskanego w zeszłorocznym rozliczeniu.

Jeśli ubiegłego roku jednak nie mieliśmy obowiązku rozliczania się z Urzędem Skarbowym, w takiej sytuacji w wyznaczoną rubrykę należy wpisać liczbę zero. W przypadku jak nie jesteśmy przekonani, czy powinniśmy wybrać formularz PIT 36, PIT 37, lub jeszcze jakiś inny, jesteśmy w stanie skorzystać w takiej sytuacji z wbudowanego w system e-deklaracje samouczka. Dzięki temu z pewnością poprawnie się rozliczymy i unikniemy ryzyka narażenia się na konsekwencje karno-skarbowe.

System elektronicznych deklaracji PIT 2014 – więcej tutaj,umożliwia nam dodatkowo przekazanie 1 procenta na jakiś przez nas wybrany cel. Aby tego dokonać musimy wybrać jedną z organizacji pożytku publicznego, która jest zobligowana do obierania jednego procenta naszego podatku. Jeśli zdecydujemy się wysłać deklarację znacznie wcześniej, aniżeli z końcem kwietnia, będziemy mieli możliwość w takiej sytuacji liczyć na szybszy zwrot ewentualnej nadpłaty podatku dochodowego.

Nie czekaj! Jeżeli zaintrygował Cię nasz wpis, to na kolejnej witrynie odkryjesz dalsze newsy (http://www.purevent.pl/) na ceniony przez siebie wątek.

W takim przypadku należną kwotę dostaniemy na wskazany przez nasz we wcześniejszym okresie rachunek bankowy albo zostanie nam do nas przesłana przez usługi poczty polskiej. W tego rodzaju drugiej sytuacji od kwoty należnego podatku zostanie jednakże odliczona opłata za przesłanie przesyłki poleconej, jaka wynosić będzie 5 zł. Tak czy inaczej dobrze dokonać rozliczenia PIT możliwie jak najszybciej, by tym samym mieć tę powinność już z głowy i nie być zmuszonym czekać zbyt długo na wszelkie ulgi oraz zwrot podatku.

Nie chcesz czekać w długiej kolejce podczas rozliczania deklaracji podatkowej w Urzędzie Skarbowym? Skorzystaj z e-deklaracji
Tagged on: