Czasem jesteśmy w całkowitej rozterce, bo nie mamy szans sobie radzić z jakąś sprawą. Tak jest z kilkoma zagadnieniami, szczególnie tymi, z którymi zetknąć się każdego dnia – jak w gospodarstwie domowym. Co wówczas zrobić? Może się wydawać, że najdogodniejsze efekty mogą przynieść porady domowe, takie uczone z pokolenia na pokolenie, najlepiej z kolei to widać patrząc na przykład usuwania plam. Zresztą, wypróbujcie sami.

porady

Autor: erizof
Źródło: http://www.flickr.com
Usuwanie plam przy użyciu wywabiaczy, zazwyczaj pozostawia ślady, dlatego bezpośrednio po usunięciu zaleca się suszenie wskazanego miejsca nie za gorącym powietrzem z suszarki do włosów. Usuwanie plam za pomocą rozpuszczalnika, powinno być zrobione precyzyjnie. Należy zwracać uwagę, by rozpuszczalnik był także dokładnie usunięty, w innym wypadku wokół uwalnianego od plamy miejsca zrobi się zaciek , czyli tzw. otoczka – usuwanie plam.

Wywabianie plam z atramentu jest możliwe przez zmoczenie tkaniny ogniotrwałe w gorącej wodzie z dodatkiem soli, a następnie polanie plam spirytusem. Do usuwania takich plam mamy szansę wykorzystać również soku z cytryny. Jeśli plamy są na dywanie, to mamy szansę je wywabić wylewając na nie mleko i na to sól kuchenną. Po upływie godziny przetrzeć wszystko wilgotną gąbką. Świeże plamy na dywanie wypada błyskawicznie przysypać grubo solą i pozostawić na kilka godzin. Sól powinno się wymieniać co pewien czas na czystą. Na koniec zmyć wodą mydlaną. Tkaniny ,możemy zamoczyć w gorącym mleku i uprać w ciepłej wodzie z mydłem, a w razie niełatwych plam do prania dodać odrobinę spirytusu mydlanego. Plamy z mebli usuwamy bez problemu sokiem z rabarbaru.

Suszące się ubrania

Autor: Denis Postle
Źródło: http://www.flickr.com

Usuwanie plam z buraczków wykonujemy wycierając je natychmiast mokrą gąbką lub wypłukiwanie w zimnej wodzie i moczenie całą noc. Niwelowanie plam jest dobre również jeżeli będziemy wcierać nierozcieńczony detergent i będziemy płukać. Wilgotną jeszcze plamę trzeba obsypać boraksem i polać gorącą wodą. Usuwanie plam z buraczków już zaschniętych, można dokonać poprzez płukanie w zimnej wodzie, a następnie sypanie ich boraksem i zostawienie na około 8 godzin.

Usuwanie plam od cukru karmelowego ma szansę stać się trudne jeśli pozostawimy je na dłuższy czas bez ich usunięcia z tkaniny. Też zaschnięte plamy są trudniejsze do usunięcia, dlatego najlepiej jest jeszcze świeże plamy wypłukać w zimnej wodzie z płynnym detergentem , a gdy to niezbędne jeszcze w rozcieńczonym perhydrolu.

Należy to przyznać, że najdogodniejsze są domowe sposoby. Widać to przy wykonywaniu najprostszych prac
Tagged on: