Wielu ludzi obecnie indywidualnie realizuje różne prace remontowe we własnym domu. Wskutek tego zaoszczędza pieniądze, jakie trzeba byłoby wydać na ekipę remontową i nabywa jedynie konieczne materiały. Są jednakże takie roboty, które nie każdy zdoła samodzielnie zrobić i wtedy specjaliści są konieczni. Do tego dochodzą także sprawy urzędowe związane z przyzwoleniami, które należy pozyskać, żeby móc rozpocząć remont czy budowę.

Remont domu

Autor: Valsts kanceleja/ State Chancellery
Źródło: http://www.flickr.com
Co więcej, zatrudniając ekipę remontową najlepiej jest to w jakiś sposób sformalizować i przykładowo zawrzeć umowę. Wiele osób stawiając na remont domu nie pamięta o tym, że zatrudniając załogę budowlaną posiada opcję, by nawiązać z nimi umowę, która umożliwi obu stronom swego rodzaju bezpieczeństwo. Warto w związku z tym o tym pamiętać i rozpoczynając remont mieszkania mieć uregulowane wszelkie sprawy formalne ().

W przypadku niedużych remontów nie są potrzebne pozwolenia, szczególnie gdy ma to miejsce tylko w obrębie mieszkania i nie wpływa na jakąkolwiek armaturę całego bloku. Odmiennie sprawa prezentuje się w przypadku budowy domu, a już zupełnie odmiennie gdy mówimy o budowie osiedla. Jest to duża inwestycją, w jakiej wkład zabiera wiele firm, nie jedynie bezpośrednio związanych z budową.

W tej sytuacji potrzebna jest umowa o roboty budowlane, bo stanowi podstawę do docierania roszczeń jeśliby zaszło do sporu. Taka umowa obliguje wykonawcę do oddania zaplanowanego w niej obiektu skonstruowanego zgodnie z planami. A inwestora do przekazania projektu budowlanego () czy uiszczenia wynagrodzenia.

Remont

Autor: Dekoral
Źródło: Dekoral
Firma, jaka będzie realizowała daną inwestycję, najczęściej po zwyciężonym przetargu dba o to, aby umowa o roboty budowlane (Heliodon – budowa domów kraków) uwzględniała znaczące dla niej wymiary i zapewniła podstawę prawną, jeśliby doszło do jakichś problemów. Jest to dowód bardzo kluczowy, więc nie dziwi fakt, że w czasie przygotowania jest rzetelnie sprawdzany.

Obojętnie od tego czy planujemy remont mieszkania, czy jesteśmy inwestorami budowy powinniśmy posiadać wiedzę o prawnych aspektach tego typu działań. Nie wszystko jest normowane umowami, niemniej jednak prawidłowiej jest odpowiednio przedwcześnie sprawdzić czy i jaką umowę powinno się sporządzić.

Decydując się na remont mieszkania należy pamiętać o licznych formalnościach powiązanych z pozwoleniami.
Tagged on: