W życiu każdego człowieka musi zjawić się śmierć, gdy umiera kochana oraz znana nam osoba. To jeden z najbardziej ciężkich momentów w życiu, lecz mimo to powinniśmy sobie z nim dać radę, aby dobrze zaplanować pogrzeb. Jedną z najbardziej ważnych kwestii jest wybranie nagrobka. W jaki sposób wybrać, aby był najbardziej dopasowany?

nagłówek granitowy

Autor: Ogiyoshisan
Źródło: http://www.flickr.com

Nagrobki różnią się pod względem wielkości, są więc nagrobki pojedyncze, nagrobki podwójne, dziecięce czy coraz bardziej powszechne urnowe. Na początku powinniśmy zdefiniować, jaki rodzaj nagrobków nas interesuje, gdyż jak już będziemy mieli to sprecyzowane łatwiej nam będzie myśleć o kolejnych kwestiach. Kolejną ważną rzeczą jest poinformowanie zakładu kamieniarskiego o tym, czy nagrobek nagrobki podwójne będzie zamontowany na ziemi albo również w miejscu pochówku znajduje się wybetonowany grobowiec. Tutaj znajdziesz więcej informacji o nagrobkach podwójnych.

Jak mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem powinniśmy znać dokładne wymiary grobowca, ponieważ będzie to podstawą do wyliczenia ilości materiału obowiązkowego do jego obudowy. Poza wielkością, nagrobki są w stanie wyróżniać się też materiałem, z jakiego są wykonane. Są więc oferty typu lastriko, kamienie sztuczne, są nagrobki granitowe, istnieją tak zwane konglomeraty, np. aglomarmur. Poza najbardziej popularnym – nagrobkiem granitowym, są także marmury, piaskowce oraz wapienie. Różnice w zakresie tego rodzaju materiałów są dość spore, co sprawia, iż jest do wyboru wielka rozpiętość w cenach proponowanych nagrobków – .

Rozpiętość tego typu może nawet mieć od kilkuset złotych za najprostszy nagrobek do nawet kilkunastu tysięcy zł. za bardzo porządne nagrobki z najdroższych odmian kamieni naturalnych. Następną sprawą, która wpływa na cenę nagrobka jest kształt oraz zaawansowanie projektu. Zakłady kamieniarskie mają najczęściej swoje katalogi z wzorami gotowych produktów. Możemy także zamówić nagrobki wedle indywidualnego projektu, ale pamiętajmy jednocześnie, iż regularne, proste kształty są łatwiejsze do zrobienia, a jednocześnie mniej czasochłonne, tak więc ich koszt będzie mniejszy. Dobrze o tym pamiętać, jak będziemy musieli wybrać nagrobek.
O czym pamiętać jak wybieramy nagrobek? Jakie sprawy są najbardziej istotne? Co jest najbardziej obowiązkowe?
Tagged on: