Jeżeli zacząłeś się przykładowo interesować poszczególnymi rodzajami gruntów, wtedy na pewno już świetnie wiesz, jak wielce istotne jest przypisanie konkretnego gruntu do konkretnej klasy. Kiedy chcesz przykładowo wybudować nowy dom, wtedy możesz to zrobić tylko na gruncie przekazanym do zabudowy – kiedy takim nie dysponujesz, wtedy niestety będziesz musiał po prostu rozejrzeć się za jakimś innym miejscem na wybudowanie swojego domu.

Kto decyduje o tym, jaki konkretnie jest charakter konkretnego gruntu? To zadanie należy przede wszystkim do starosty, który wskazuje klasy gruntów dla niemal wszystkich gruntów znajdujących się na terenie danego powiatu. Oczywiście raz ustaloną klasyfikację można zmienić, jednakże nie jest to bynajmniej takie łatwe. Gleboznawcza klasyfikacja gruntów wskazuje konkretnie, jaką klasę powinien mieć dany grunt, a dodatkowo odstępstwa od tego są mocno trudne.

Klasyfikacja gruntów

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy zmiana jest w ogóle możliwa, najczęściej poprzedza ją żmudne postępowanie. Zmiana klasy gruntu jest możliwa tylko na wniosek jego właściciela, a w dodatku wymaga wypełnienia wielu dokumentów oraz przeprowadzenia licznych badań. Nawet jeżeli wszystko idzie zgodnie z planem, wtedy i tak nie możesz mieć gwarancji, że klasa gruntu zostanie zmieniona – przypominamy, że jest to jedynie kwestia decyzji odpowiedniego starosty, który niemalże zawsze może odmówić Ci zmiany klasy działki. Przeczytaj więcej o gruntach: Dobrze wiedzieć, że klasyfikacja gruntów przeprowadzana jest na obszarze całego państwa niemal jednolicie. Jeżeli zatem starosta odmówi Ci zmiany klasy działki nawet pomimo tego, że spełniłeś praktycznie wszystkie wymagania, wówczas możesz powoływać się konkretnie na te przepisy. Sposób przeprowadzania klasyfikacji jest konkretnie opisany między innymi w rozporządzeniu Rady Ministrów. Dodatkowo na obszarze całego państwa obowiązuje jednolita gleboznawcza klasyfikacja gruntów. Prowadzona jest na podstawie ogólnopolskiej tabeli klas gruntów, która również jest przygotowywana przez Radę Ministrów.

Czy ten wątek bardzo Ci się spodobał? Jeśli tak, to pójdź dalej (https://kancelariamdb.pl/odszkodowania-bydgoszcz/) i zobacz informacje, w które bogaty jest odmienny portal.

Autor:

Jeśli zatem starosta w nieuzasadniony sposób odmówi Ci zmiany klasy gruntu pomimo tego, że spełniasz niemalże wszelkie wymagania, wtedy kategorycznie jeszcze nic straconego. Zawsze możesz na przykład odwołać się do osoby wyższego stopnia, gdzie decyzja w Twojej sprawie zostanie odpowiednio zweryfikowana.
Jeśli zamierzasz wykonywać przykładowo działalność gospodarczą na gruntach ornych, wówczas na początku powinieneś zapoznać się z klasyfikacją gruntów