W naszej rodzimej kuchni jajka są niesamowicie ważne, to znaczy, że są podstawą dużej liczby potraw. To bardzo dobrze, ponieważ posiadają bardzo dużą wartość odżywczą i smakową. Bardzo dużo w nich witamin oraz wartościowych składników mineralnych.

Z jajek bez problemu możemy zrobić jajecznicę czy omlet, jajka możemy podać na twardo, sadzone, a nawet po wiedeńsku. Do przyrządzenia ich jest wiele ciekawych przyrządów, dzięki którym możemy zrobić zaskakujące potrawy przykładowo klik.
Niektórzy mawiają, iż jajko to symbol życia i zdrowia jak się okazuje naprawdę jest w tym wiele prawdy. To pokarm pełnowartościowy, który zawiera wszystkie podstawowe składniki odżywcze, tak potrzebne do budowania jak i regeneracji tkanek. W jajku więc możemy odnaleźć witaminy z grupy B, ale również A, D i E. W nim znajduje się dobrze przyswajalne żelazo, fosfor oraz wapń.

Jeżeli zastosowana w tym artykule retoryka do Ciebie przemawia, to zobacz tutaj (https://www.byczyparking.pl/rezerwacja/) inne tego typu wpisy – one odnoszą się do pokrewnej tematyki.

Jajko jest istotnym elementem zdrowej diety, nie ma za dużo kalorii, ponieważ jedno ma ich około osiemdziesiąt. Białko jaja prawie w całości jest wodą, pozostałe dziewięć procent to cenne aminokwasy, natomiast tylko niepełny procent stanowią węglowodany, witaminy oraz sole mineralne.

Spodki do jajek

Autor: Alan Cleaver
Źródło: http://www.flickr.com

Żółtko to jednak już co innego, gdyż w stu gramach jest aż 350 kalorii. Są tam też tłuszcze, stanowią one sześćdziesiąt procent jego składu. Jednak, około jedna trzecia z nich to lecytyna, która rozbija tłuszcz i cholesterol na cząsteczki, prze co zapobiega przyczepianiu się ich do ścianek naczyń krwionośnych. Jajko ma dość spore ilości cholesterolu. Jest on co prawda niezbędny dla najmłodszych do rozwoju mózgu oraz całego układu nerwowego, jednakże osoby, które mają za wysoki poziom cholesterolu we krwi, powinny uważać. Dobrze będzie jeśli ograniczą się do dwóch-trzech jajek tygodniowo. Jednakże nie trzeba całkiem rezygnować z ich jedzenia, szczególnie z obawy przed miażdżycą lub nadwagą.

Jajko przyrządzane na różne sposoby, to rzeczywiście doskonały pomysł na sycące śniadanie. Najzdrowsze jest jajko na twardo i po wiedeńsku. Najważniejsze jest to, iż robi się je nie używając innych dodatków, dlatego organizm trawi je krócej. Zapamiętajmy jednakże, iż zbyt długie gotowanie powoduje utratę cennych składników. Jeśli chcielibyśmy częściej jeść jajka przydatne będą przyrządy, jak odnośnik.
Czy warto spożywać jajka? Jakiego typu mają wartości odżywcze? Czy są wysokokaloryczne?
Tagged on: