Każdy samochód posiada odpowiednio dobrany rozmiar opon, które są najbardziej wydajne oraz sprawdzą się dobrze. Dobór opon rzecz jasna powiązany jest z rodzajem auta, jego mocą i rokiem produkcji. Co ważne nie można zakładać opon mniejszych aniżeli fabryczne, zaś montaż opon o większym rozmiarze jest możliwy, lecz trzeba kierować się określonymi zasadami. O jakich rzeczach jeszcze trzeba pamiętać?

opony

Źródło: pixabay

Możliwe zamienniki rozmiarów opon w danym aucie są wymienione w instrukcji auta albo w specjalnych katalogach. Żeby w odpowiedni sposób dobrać inny rozmiar aniżeli ten rekomendowany, niezbędne są informacje odnośnie rozmiaru felgi, typu samochodu czy silnika. Opona powinna posiadać również taką samą strukturę, może być radialna lub diagonalna. Najważniejsze natomiast, by miała taki sam indeks prędkości i nośności. Rozmiar wyszczególniony jest z boku opony. () Jeżeli są wątpliwości czy jest odpowiednio zastosowany, powinniśmy się upewnić w instrukcji samochodu. Aby zakupić odpowiednią oponę należy odpowiedzieć sobie na wiele pytań – i tanie opony. Przede wszystkim, bardzo ważny jest styl naszej jazdy, to oznacza, czy prowadzimy spokojnie czy może raczej sportowo? Dokąd jeździmy? Czy jeździmy po mieście, a może w dalekie trasy? Czy takie dalekie trasy prowadzą po spokojnych drogach czy też górskich ścieżkach?

opony

Autor: Levente
Źródło: http://www.flickr.com

Warto również się zastanowić, na czym nam tak naprawdę zależy? Czy bardziej na tym, żeby posiadały doskonałą przyczepność na suchej nawierzchni oraz korzystniej sprawowały się na mokrym podłożu? Zależy nam na lepszym przebiegu czy małym zużyciu paliwa? W 2012 roku zostały wprowadzone etykietki na oponach, jakie mówią nam o efektywności paliwowej, a także przyczepności na mokrym podłożu i poziomie hałasu.Jeżeli ważne są dla nas powyższe kryteria to najlepszą oponą będzie dla nas taka ze znakiem A, natomiast jeśli chodzi o poziom hałasu z najmniejszą liczbą porównując do produktów o tym samym rozmiarze. Bardzo ważne przy wybieraniu opony jest bezpieczeństwo. Nie warto decydować się na opony (zobacz opony do audi a7) używane, które nie wiadomo skąd pochodzą. Może się zdarzyć, że tego typu opony były użytkowane na kilku różnych samochodach i to przez wiele sezonów.

Na jakie rzeczy dobrze jest zwracać uwagę podczas wyboru opon? Jakie czynniki są najważniejsze?
Tagged on: