Kawa jest obok herbaty ogromnie popularnym napojem, codziennie wypija się jej na świecie bardzo duże ilości kubków. Jest serwowana na wiele rozmaitych sposobów, w praktycznie każdym rejonie preferuje się inne metody jej podawania i parzenia. Obecnie na świecie dominują dwa podstawowe rodzaje kawy, to znaczy Robusta i Arabica. Obie te odmiany w pierwszej kolejności się różnią wyglądem ziaren, Arabica posiada ziarna płaskie, nieco wydłużone, za to Robusta jest mniejsza i bardziej owalna.

Dużo większa różnica jest w smaku, bez żadnego problemu wyczują ją nawet mało wytrawni miłośnicy kawy. Przykładowo kawa arabica ma większą delikatność w smaku, niekiedy można w niej wyczuć delikatne albo korzenne nuty. Za to Robusta jest bardziej wyrazista, smakuje bardziej gorzko i cierpko. Jej charakterystyczną cechą będzie to, że ma dużo więcej kofeiny, dzięki czemu dużo lepiej pobudza. Tak naprawdę ciężko określić, która z nich jest lepsza, jedni kawosze preferują delikatną Arabicę a z kolei pozostałym bardziej będzie smakował ostrzejszy smak Robusty.

kawa

Autor: Segafredo Zanetti
Źródło: Segafredo Zanetti

Jednak w rzeczywistości poza samym rodzajem ziaren zasadniczy wpływ na smak ma sposób jej palenia. Pomimo pozorów to nie jest łatwa sprawa, palenie wymaga sporego doświadczenia i odpowiedniego wyposażenia. Proces ten złożony jest z paru etapów i w zależności od tego, jak się je przeprowadzi można uzyskać różny aromat i smak. W czasie palenia zachodzą w ziarnach liczne procesy chemiczne, które uwalniają dużo związków eterycznych odpowiedzialnych za wspaniały smak i zapach, jaki posiada kawa palona.

Najwięksi producenci sprzedający kawę palą ją w automatycznych procesach, w wielkich maszynach. Nie można stwierdzić, że taka właśnie kawa palarnia kawy sklep jest zła, ale jest przewidywalna, smak jest dostosowany do preferencji większej części konsumentów. Jeżeli ktoś chciał będzie poszukać czegoś naprawdę oryginalnego i dobrego, to ciekawą opcją może być jakaś niewielka palarnia kawy. W takich miejscach właściciele przeważnie lubią eksperymentować, przez co trafić można na rzeczywiście niezwykłe smaki.

Sprawdź też –

Dlaczego kawa jest tak chętnie pitym napojem, jakie są główne zasady przy jej paleniu.
Tagged on: