Coraz częściej mówi się o jakości artykułów spożywczych. Konsumenci poszukują żywności wysokiej jakości, najlepiej z ekologicznych gospodarstw. Oczywiście, w większości sklepów nadal prym wiodą średnie produkty, ale znaleźć można także półki z produktami ekologicznymi.

rolnictwo ekologiczne TÜV Rheinland Polska

Autor: TÜV Rheinland Polska
Źródło: TÜV Rheinland Polska
Czy to opłacalne?
Rolnictwo ekologiczne wymaga ogromnego nakładu pracy. Przede wszystkim musimy wybrać właściwe nasiona, rozplanować całą uprawę, sprawdzić jakich nawozów wolno nam używać itp. Wiąże się to z wyższymi nakładami finansowymi, niż przy standardowych uprawach, gdzie właściwie ważne jest tylko to, aby plony były obfite. Przy uprawach ekologicznych zwykle zbiory są mniejsze, ale za to wyższej jakości. Ma to też odzwierciedlenie w cenie zakupu. Produkty ekologiczne są droższe, ale konsumenci zdają już sobie sprawę, że płacą za jakość.

Ekologiczne hodowle
Naturalnie tyczy się to nie tylko upraw roślin. Ekologia ma swoje miejsce także w hodowli zwierząt. I to nie tylko sztuk, które sprzedawane są na mięso, ale również na przykład mlecznych krów. W takim wypadku ważne są pasze, wszystko co zwierzę je w zasadzie. To samo tyczy się kur niosek – bardzo konkretne wymagania trzeba spełnić, by jaja mogły zostać uznane za ekologiczne.

Certyfikaty
Wiele słyszy się w ostatnich czasach o wszelkiego typu normach i certyfikatach dla rolnictwa. Choćby norma 14001 (polecana strona: tuv.com/pl/poland/uslugi/systemy_zarzdzania/srodowisko_energia/iso_14001_pl/iso-14001.html) określa metody kierowania gospodarstwem, by ograniczyć negatywne wpływy na środowisko. Warto sprawdzić jak takiego typu normę wprowadzić w życie, bo to naturalnie sprawia, że gospodarstwo zyskuje nie tylko prestiż, ale też staje się interesującym partnerem biznesowym

Najpierw warto wdrożyć najlepszy zintegrowany system zarządzania gospodarstwem. Obecnie to ogromne udogodnienie, szczególnie dla dużych gospodarstw. Jeżeli chcemy uzyskać certyfikaty, tego typu system upraszcza sprawdzanie każdego typu procedur. Dobrze jest wyszukać taki, który będzie łatwy w obsłudze i jasno będzie prezentował wszystkie ważne dla nas dane. Bez trudu możemy wyszukać firmy mające w ofercie takiego typu rozwiązania. Aby gospodarstwo stało się naprawdę europejskim biznesem tego typu wdrożenie wdrożenie sap to podstawa.

Ekologiczne gospodarstwa z przyszłością
Tagged on: