Gdy myślimy o wytwarzaniu wina, do głowy przychodzą nam takie kraje, jak Francja, Hiszpania, czy Włochy. Tymczasem w Polsce z każdym rokiem przybywa winnic, proponujących wyborne, krajowe alkohole. Nie jest to prosty biznes, szczególnie, że Polacy piją najmniej wina w całej Europie, jednak warto lepiej zapoznać się z tym tematem i – wzorując się na innych krajach Europy – zająć się enoturystyką.

winogrono

Trzeba podkreślić, iż winnice w Polsce są nadal w fazie rozwoju. Ten biznes potrzebuje znacznych nakładów finansowych, lecz ponad wszystko – mnóstwa lat, zanim otrzyma się zaplanowany efekt i zacznie się produkować wino. Uwarunkowania pogodowe Polski powodują, iż prowadzenie winnicy wcale nie jest łatwe, a doświadczenia dotychczasowych producentów udowadniają, iż najlepiej funkcjonują nieduże winnice. Największa ilość winnic koncentruje się w okolicach Podkarpacia, sporo znajdziemy ich też w dolinie Wisły. Coraz więcej winnic stawia na enoturystykę, czyli możliwość zwiedzenia winnicy, relaksu w jej otoczeniu, wzięcia udziału w warsztatach, czy degustacjach. Na miejscu można również zaopatrzyć się bezpośrednio u wytwórcy w wyjątkowe wino.

Winnice w Polsce przeżywają teraz swójWinnica (więcej w tym serwisie)t, którego efekty będzie można zauważyć za parę lat. Już teraz najlepsze polskie trunki można dostać w branżowych sklepach i w ekskluzywnych restauracjach. Na nieszczęście, warunki klimatyczne, trudności formalne oraz znaczny koszt utrzymania winnic sprawiają, że polskie trunki nie są zbyt tanie.

skrzynka wina

Autor: Nicole Rugman
Źródło: http://www.flickr.com

Opłaca się jednak od czasu do czasu zafundować sobie trochę luksusu i zakupić butelkę polskiego wina, gdyż światowi eksperci oceniają nasz rodzimy alkohol jako szczególnie smaczny. Jeśli chcemy zapoznać się z ofertą polskich winnic, warto udać się na organizowane co roku targi winiarstwa – spotkamy tam większość polskich producentów wina, będziemy mogli zapoznać się z ofertą oraz degustować najlepsze polskie wina . Innym sposobem na pozyskanie informacji o lokalizacji winnic www.winnicadwiegranice.pl winach można wyszukać w wyszukiwarce internetowej. W sieci znajdziemy dużo portali poświęconych tematyce polskiego winiarstwa oraz charakterystykę wybranych winnic.

Polskie wino – w jakich miejscach powstaje i czy jest dobre?
Tagged on: