Grzybowo to cicha wieś wakacyjna mieszcząca się w województwie zachodniopomorskim, sześć kilometrów na zachód od Kołobrzegu. Grzybowo jest dosyć specyficznie usytuowane na terenie tzw. depresji grzybowskiej (0, 30 – 1, 00 m p.p.m.) . Grzybowo leży w Strefie Chronionego Krajobrazu, gdzie obowiązują zasady Strefy Ochrony Uzdrowiskowej.

domki

Autor: Eric Lamoureux
Źródło: http://www.flickr.com
W okolicach depresji grzybowskiej, morze bałtyckie tworzy akwen nazywany Zatoką Grzybowską. Zatoka ta ma długość 7 km i wcina się na głębokość ośmiuset metrów. Tutejsza nieregularność linii brzegowej sprawia, iż woda jest wyjątkowo ciepła.

Grzybowo wyróżnia się też ślicznymi, piaszczystymi plażami, które w najszerszych miejscach osiągają czterdzieści metrów. Na wydmach ciągnących się wzdłuż plaży rosną lasy sosnowe. Tworzą one korzystny mikroklimat, który ma uzdrawiający wpływ na drogi oddechowe. Na miejscowych plażach, w szczególności po sztormach można znaleźć bursztyny, które wywalane są tutaj wraz z glonami i skorupiakami. Jeden z odcinków miejscowej plaży przydzielony został dla naturystów.

Do Grzybowa wczasowiczów przyciągają także atrakcyjne imprezy na świeżym powietrzu. Należą do nich między innymi dwudniowy Jarmark Ceramiczny, w trakcie, którego robione są warsztaty ceramiczne, bednarskie, bębniarskie i plastyczne, a także Letnie Spotkania z Muzyką Klasyczną i Koncerty Kleryków Mariańskich odbywające się w miejscowym kościele. Interesującym miejscem do odwiedzenia jest Dziwnów. Więcej informacji odnajdziesz tutaj –

Na obrzeżach Grzybowa i sąsiedniego Kostrzyna znajduje się stadnina koni sportowych, natomiast w oddalonym o trzy kilometry od Grzybowa Zieleniewie, rozciąga się kilkuhektarowy teren, określany Dzikim Zachodem. Występuje tutaj wioska indiańska, miasteczko westernowe, mini ogród zoologiczny, place zabaw, stajnie, ogród, motel i kuchnia szeryfowej. Westernowe miasteczko ma do zaproponowania takie atrakcje, jak: zabawy przy ognisku w strojach indiańskich bądź kowbojskich, przejażdżki bryczką, koniem, wielbłądem lub na byku w ramach rodeo.

Przez Grzybowo przelatują liczne szlaki rowerowe, które są fragmentem trasy (części motocyklowe sklep) międzynarodowej. Jednym z najbardziej interesujących jest szlak Bocianich Gniazd, przebiegający przez okazałe torfowiska z zanikającymi jeziorkami i wilgotny las mieszany sosnowo – dębowy będący rzadkością na terenach wydmowych. Ciekawy jest też szlak biegnący z Dźwirzyna do Gąsek, gdzie znajduje się zabytkowa latarnia i gotycki kościół z XV w., a także szlak wiodący do jeziora Lesko gdzie swoje schronienie znalazły liczne, interesujące ptaki. Wczasowicze częstokroć korzystają także z tutejszych szlaków spacerowych, biegnących wśród sosnowo – dębowych lasów i wokół wspomnianego jeziora Resko.

Od zachodu i północy Grzybowo otoczone jest przez Trzebiatowsko – Kołobrzeski Pas Nadmorski. Zamiarem jego utworzenia była ochrona siedemnastu cennych siedlisk przyrodniczych, między innymi bagiennych solnisk nadmorskich, nadmorskich wydm białych i szarych lasów lęgowych, nadmorskich zarośli wierzbowych, grądów subatlantyckich oraz płyciutkich ujść rzek. Na obszarze Trzebiatowsko – Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego znajdują się cztery rezerwaty przyrody: „Roby”, „Nadmorski bór bażynowy w Mrzeżynie”, „Stramniczka” i „Jezioro Liwia Duża”. Na zachód od Grzybowa występuje także teren specjalnej ochrony ptaków „Wybrzeże Trzebiatowskie”.
Grzybowo
Tagged on: