Stal, zatem mieszanina żelaza z węglem, w zależności od ilości węgla bądź obecności innych pierwiastków, może mieć przeróżne własności fizyczne. Z tej przyczyny jest to metal powszechnie stosowany w gospodarce. Zaletami stali są m.in. jej trwałość na zmiany temperatury i elastyczność. Najszerzej stosowana bywa ona w budownictwie. Przykładem jest konstrukcyjna stal Hardrox. Fragmenty stworzone z tego rodzaju stali mogą służyć m.in. jako części zbrojenia budynków.

Gięcie profili stalowych

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com

Bez zastosowania stali nie byłyby one tak trwałe i bezpieczne, nie zdołałyby znosić wielkich obciążeń. Nie można byłoby przykładowo wznosić dużych budowli ani wznosić hal fabrycznych które muszą często wytrzymać bardzo duże obciążenia związane z ciężarem maszyn, czy napięcia powodowane wibracjami. Wykorzystanie stali nastręcza nadania jej różnych postaci. Sposobów przydawania kształtu częściom stalowym jest sporo, dla przykładu może to być cięcie laserem. Czasami jednak proces technologiczny wymaga, aby fragment który pożądamy kształtować nie był rozcinany. Z pomocą wtenczas przychodzi nam gięcie stali.

Może się ono odbyć na ciepło lub na zimno lub na ciepło. Przykładem gięcia stali jest walcowanie, to znaczy nadawanie kawałkowi blachy przydatnego układu poprzez wywieranie nacisku prasą bądź walcem. Innym sposobem zmiany formy stali będzie klasyczne klepanie. Proces ten stosowano ongiś w produkcji szabli, bądź po prostu do wykonywania ogrodzeń jak też innych przedmiotów użytkowych.

Obecnie stosuje się i inne sposoby na obrabianie stopów żelaza. W przemyśle samochodowym gięcie stali wykonuje się metodą odciskania. Pozwala to w prosty sposób osiągnąć niezwykle skomplikowane formy dzięki zastosowaniu różnorodnego rodzaju matryc. W ten sposób można wyprodukować seryjnie jednakowe fragmenty, co powoduje obniżenie kosztów produkcji. Rzecz jasna w produkcji samochodów wykorzystywane jest również kucie. Dobre przykłady tutaj:

stal

Autor: Karl-Ludwig Poggemann
Źródło: http://www.flickr.com

Części kształtowane przez kucie to na przykład zawieszenie. Gięcie stali wykorzystywane jest także w produkcji przyrządów rolniczych. Do ich wyprodukowania wykorzystuje się zazwyczaj stal (Folia metalizowana) Hardox o powiększonej odporności na tarcie. Z takiej stali produkuje się np. lemiesze oraz inne elementy do maszyn wykorzystywanych w rolnictwie.

Zastosowanie stali Hardox
Tagged on: