Procesami wytwarzania druku zajmuje się poligrafia. Od kiedy został on wynaleziony w dziedzinie tej zaszło wiele zmian.

Za wynalazcę druku został uznany Jan Gutenberg. To epokowe dla technologi drukowania, ale także dla kultury wydarzenie miało miejsce w XV wieku. Od tamtego czasu w tej tematyce zaszło wiele ważnych zmian, poligrafia rozwinęła się niezwykle ekspresowo. Obecnie poligrafia zajmuje się opracowywaniem tekstów i rysunków, które będą później wydrukowane.

drukarnia

Autor: David J
Źródło: http://www.flickr.com

Na każdym etapie powstawania wydruków wykorzystywane są dobrej jakości urządzenia, zaczynając od komputerów, przez skanery aż do naświetlarki. Zapotrzebowanie na usługi tego rodzaju jest obecnie ogromne; sprawdź ulotki A4 i A5. Z drukami spotykamy się właściwie na każdym kroku. Plakaty oraz ulotki są najbardziej typowym przykładem dzieł poligrafa. Zapotrzebowanie na usługi świadczone przez poligrafię jest w naszych czasach bardzo potężne. Drukarnie oraz zakłady poligraficzne wydrukują już nie tylko plakaty oraz ulotki, ale również wizytówki, katalogi i sporo innych materiałów które służą promowaniu i reklamie.

Rozwój technik związanych z komputerami sprawił, że naprawdę więcej dokumentów drukujemy we własnych domach, a książki możemy czytać w wersji elektronicznej. Wydawać by się mogło, że w związku z tym drukarnie zaczną upadać. Ale tak się nie dzieje. Nadal mają one ogrom pracy, gdyż pomimo potężnego rozwoju techniki określonych rzeczy nie da się wydrukować nie korzystając z usług doświadczonego drukarza i nowoczesnej drukarni. Ciągle pokazują się tak naprawdę książki oraz gazety w tradycyjnej papierowej formie.

druk, prasa drukarska

Źródło: http://www.sxc.hu
Z rąk drukarzy wychodzą też kalendarze, notesy, przeróżnego typu dokumenty, druki promocyjne, w tym chętnie stosowane przez bardzo różne podmioty ulotki. Odmieniła się jednak technologia ich tworzenia. Aktualnie drukarnie korzystają z nowoczesnych zdobyczy technologicznych; sprawdź również Grawipol. Dzięki temu proces przygotowywania produktów do druku i sam ich druk odbywa się znacznie szybciej. Jakość druku też jest oczywiście lepsza niż jakiś czas temu, nie mówiąc już o wydrukowaniu z czasów Jana Gutenberga.

Interesujący tekst? Więc z pewnością spodoba Ci się też informacja z www, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Trzeba w niego wejść.

Materiały do wydruku nie są już przygotowywane przez zecerów, w teraźniejszych drukarniach trudni się tym desktop publishing.

Poligrafia: co to jest i czym się w istocie para?
Tagged on: