Praca komornika ma dwa oblicza. Opinie ludzi o tej „pościgowej” profesji od zawsze są traktowane społecznie jako negatywne. Spotkanie komornika podczas pracy oznacza spotkanie się z wyrokiem, co w ostatecznym rozrachunku równa się problemom z prawem wobec instytucji administracyjnej. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o tym prawniczo-terenowym zawodzie?

Zawód komornika najczęściej kojarzymy przez pryzmat wniosków wykonywanych, które egzekwuje on zza biurka. Komornik pracuje na sądowo podjętych decyzjach. Niektóre elementy jego pracy mają charakter typowo krzesełkowy. Dopiero w kolejnych etapach komornik testuje się w wykonawczej pracy w terenie, jaką np. wykonuje elektryk.
Egzekucja długów

Egzekwowaniu postanowień na piśmie towarzyszy otoczka faktycznego „braku skrupułów”. Komornicy, identycznie jak sprawdzający bilety autobusów miejskich, biorą na swoje plecy razem z pojmowaniem zawodu agresje słowne. To oni ucieleśniają „najgorszy” system prawa, mimo że tak naprawdę są oni tylko wykonawczym elementem tzw. „góry”. W opinii typowych Nowaków komornik komornik mokotów jest społecznym uzurpatorem, złodziejem, który bogaci się kolejnymi oszustwami na przeciętnych obywatelach.

Badania z ostatnich lat wykazują jednak zmiany w społecznym rozumieniu pracy komornika. Faktem jest nie tylko wyciszenie agresywnego „wydźwięku” (więcej strachu, mniej krytyki), ale i pokaźna liczba kolejnych aplikacji komorniczych. Zawód ograniczony cenzusem ilości miejsc wybierają absolwenci kierunków prawniczych. Nastawienie adeptów kierowane jest na najtrudniejszą część zawodu, czyli pracę w terenie. Po tym widać, czy młody komornik rzeczywiście nadaje się do wykonywania tego zawodu.
Tajemnica zawodu i oddzielanie życia prywatnego to podstawy w fachu komornika. Wspomniane wyżej okoliczności pracy oznaczają stosunkowo duże dochody tych urzędników. Sprawdzony w terenie komornik komornik-wroclaw.eu/, jeśli wykona do końca swoje sprawy zainkasuje nawet ok pięć tysięcy złotych. Górnej granicy tutaj nie ma, jej wysokość zależy tylko od skuteczności prowadzenia spraw.

Zawód komornik, inaczej egzekutor długów komorniczych
Tagged on: